Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Omówienie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje – spotkanie Ministra Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa.
- Powszechnie wiadomo, że prawo jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów wyższych. Obecnie na wydziałach prawa wszystkich uczelni studiuje łącznie ok. 60 tysięcy osób – przypomniał Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w trakcie konferencji z dziekanami wydziałów prawa.
Z przeprowadzanych od czterech lat w Ministerstwie Sprawiedliwości analiz wyników egzaminów na aplikacje prawnicze wynika, że w latach 2008 – 2011 do egzaminów tych przystępowało ok. 60 % absolwentów prawa z danego roku. Warunkiem przyjęcia na aplikację jest zdanie egzaminu wstępnego. Egzamin ten jest jednolity w całym kraju i stwarza każdemu magistrowi prawa dokładnie taką samą szansę.
- Jedynym kryterium sukcesu i przyjęcia na aplikację jest wiedza magistra prawa – powiedział w trakcie konferencji Minister Sprawiedliwości.
Przedstawiona w trakcie konferencji prezentacja jest analizą pokazującą lepsze lub gorsze przygotowanie absolwentów poszczególnych uczelni do konkretnych egzaminów prawniczych, do których przystępuje jedynie część magistrów prawa. Szacuje się, że w Polsce jest nawet kilkaset tysięcy magistrów prawa, a do egzaminu w rekordowym 2009 r. przystąpiło ok. 13 tysięcy osób.
W ostatnich latach te same uczelnie należą do grona najlepszych, a są to Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Łódzki.
Wyniki dotychczas dokonanych analiz potwierdzają, że ocena na dyplomie ukończenia wyższej uczelni przekłada się na wynik egzaminu wstępnego na aplikację.
W oparciu o dokonaną analizę egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną w 2011 r. okazało się, że najlepiej egzaminy te zdali absolwenci następujących uczelni:
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
2. Uniwersytet Łódzki,
3. Uniwersytet Śląski w Katowicach,
4. Uniwersytet Rzeszowski,
5. Uniwersytet Warszawski,
6. Uniwersytet Szczeciński,
7. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu,
8. Uniwersytet Gdański,
9. Uniwersytet w Białymstoku,
10. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.