Podsumowanie polskiego przewodnictwa w Radzie UE w Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI)
2011-12-21
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Igor Dzialuk reprezentował polską Prezydencję w trakcie posiedzenia Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI), zajmującej się m.in. problematyką prawa cywilnego i prawa gospodarczego. Posiedzenie odbyło się w poniedziałek (19 grudnia). W czasie spotkania przedstawione zostało podsumowanie działań polskiej prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości.
Minister Dzialuk podziękował eurodeputowanym za doskonałą współpracę oraz wsparcie, jakiego polska prezydencja doświadczała ze strony Komisji JURI w trakcie minionych sześciu miesięcy.
Przypomniał również, że swoimi działaniami podejmowanymi w obszarach prawa cywilnego i prawa gospodarczego prezydencja chciała pokazać, że to właśnie Unia Europejska jest właściwą odpowiedzią na wyzwania trudnych czasów kryzysu: potrafi rozwiązywać problemy życia codziennego swoich obywateli oraz przyjmować rozwiązania, które dają szanse na pobudzenie europejskiej gospodarki.
Minister Dzialuk przedstawił eurodeputowanym najważniejsze, bardzo wymierne rezultaty tych działań:
- przyjęcie przez Radę UE ogólnego porozumienia co do tekstuprzepisów projektu rozporządzenia w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych i dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie utworzenia europejskiego certyfikatu spadkowego. Projekt znacząco ułatwi realizację praw do spadku w wymiarze całej UE;
- przyjęcie przez Radę UE wytycznych politycznych dotyczących zniesienia procedury stwierdzania wykonalności (exequatur) w ramach prac nad projektem rozporządzenia o zmianie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 44/2001 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Bruksela I). Uzgodniony model zniesienia exequatur sprawi, że wierzyciele egzekwujący swoje należności w innym państwie członkowskim zaoszczędzą czas i koszty, a jednocześnie dłużnikom zapewniona zostanie odpowiednia ochrona ich praw;
- zainicjowanie, po wielu latach akademickich dyskusji, prac legislacyjnych w Radzie UE dotyczących projektu rozporządzenia w sprawie Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży. Projekt, zmierzający do ustanowienia opcjonalnej europejskiej regulacji dotyczącej sprzedaży transgranicznej, ma ogromny potencjał ożywienia jednolitego rynku;
- przyjęcie przez Radę UE ogólnego podejścia do dyrektywy dotyczącej integracji rejestrów centralnych, rejestrów handlowych i rejestrów spółek.Projekt, który przewiduje stworzenie wspólnej platformy komunikacyjno-informacyjnej dla rejestrów spółek handlowych wszystkich państw członkowskich UE zwiększy bezpieczeństwo prawne obrotu gospodarczego i ułatwi handel transgraniczny na jednolitym rynku.
Eurodeputowani bardzo wysoko ocenili działalność polskiej prezydencji. Chwalili ambicję, sprawność organizacyjną, bezstronność, determinację oraz skuteczność prezydencji.
Udział w spotkaniu Komisji JURI był jednym z ostatnich akcentów polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze kompetencji Ministra Sprawiedliwości.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości