Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Standardy ochrony praw człowieka w prawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Analiza wiodących spraw polskich
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce Prawa człowieka / ETPCz / Opracowania i analizy, standardy w zakresie ochrony praw człowieka, jest już dostępna elektroniczna wersja publikacji Standardy ochrony praw człowieka w prawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Analiza wiodących spraw polskich, która powstała z inicjatywy Departamentu Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości.
Autorkami publikacji są panie: dr Elżbieta Morawska oraz mgr Katarzyna Gałka z Katedry Ochrony Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Intencją pomysłodawców była stworzenie instrumentu przydatnego w pracy zawodowej przede wszystkim sędziów oraz prokuratorów poszukujących rozwiązań dla problemów pojawiających się na styku prawa krajowego oraz postanowień Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw człowieka i Podstawowych Wolności.
Publikacja ta ma na celu zaprezentowanie podstawowych informacji co do standardów ochrony praw człowieka wynikających z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W szczególności porządkuje ona przedmiotowo orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach przeciwko Polsce, których tłumaczenia zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa. Rola Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kształtowaniu europejskich standardów praw człowieka jest nie do przecenienia, a jego orzecznictwo stopniowo staje się ważnym i jednocześnie autonomicznym źródłem kształtującym europejską koncepcję praw fundamentalnych.
W najbliższym czasie wersja książkowa opracowania zostanie przekazana bezpośrednio wszystkim sędziom i prokuratorom.