Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

_MG_3195.jpg
_MG_3184.jpg
IMG_3065.jpg

Wizyta wicepremiera Republiki Węgierskiej, ministra administracji państwowej i sprawiedliwości w Polsce – odznaczenie od Prezydenta, konsultacje z prezydencją

2011-11-04

 

 
Tibor Navracsics, wicepremier, minister administracji państwowej i sprawiedliwości Republiki Węgierskiej – na zaproszenie Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego – odbył dzisiaj wizytę w Polsce. Jej głównym punktem była uroczystość odznaczenia węgierskiego wicepremiera przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Przed uroczystością ministrowie wzięli jednak udział w konsultacjach polskiej prezydencji ze stroną węgierską. Poza omówieniem postępu aktualnych prac prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, ministrowie rozmawiali również o przyszłorocznych obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
 
- Podjęliśmy decyzję o tym, że w najbliższym czasie do ministra sprawiedliwości Cypru – kraju, który w drugiej połowie przyszłego roku sprawował będzie prezydencję - wspólnie skierujemy propozycję, dotyczącą organizacji przyszłorocznych obchodów. Zaproponujemy, aby uroczystości związane z Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych w 2012 r. odbyły się w Muzeum Terroru w Budapeszcie – powiedział po spotkaniu Minister Krzysztof Kwiatkowski.
 
Przypomnijmy, Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych dzięki zaangażowaniu Polski i Węgier obchodzony był w tym roku po raz pierwszy. Uroczystości, w których udział wzięło kilkunastu ministrów sprawiedliwości państw UE, odbyły się 23 sierpnia 2011 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
 
- Chcemy, aby Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych był zapamiętany i odpowiednio obchodzony. Jesteśmy to winni ofiarom nazizmu i komunizmu oraz pamięci ofiar Holokaustu, który był zbrodnią o niespotykanej w świecie skali. Uznanie pamięci o ofiarach minionych tragedii jest istotnym elementem wspólnego dziedzictwa zjednoczonej Europy – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
 
Przypomnijmy, 2 kwietnia 2009 r. Parlament Europejski uchwalił rezolucję o europejskim sumieniu i totalitaryzmie, w której podkreślono fakt, że bez prawdy i pamięci nie można doprowadzić do pojednania. W rezolucji Parlament Europejski potępia zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez reżimy totalitarne i autorytarne oraz wyraża poszanowanie dla ofiar tych zbrodni.
 
Także Rada Europejska podejmowała działania zmierzające do propagowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne. W przyjętym w grudniu 2009 r. programie sztokholmskim, czyli jednym z najważniejszych dokumentów programowych europejskiego obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości stwierdza, że: „Unia to obszar wspólnych wartości, których nie da się pogodzić ze zbrodniami ludobójstwa, zbrodniami przeciwko ludzkości i zbrodniami wojennymi, w tym zbrodniami popełnionymi przez reżimy totalitarne.  Każde państwo członkowskie stosuje własne podejście do tych kwestii, ale aby pojednanie było możliwe, pamięć o takich zbrodniach musi być pamięcią zbiorową i wspólną – w miarę możliwości dla nas wszystkich – i przez nas wszystkich pielęgnowaną. Do obowiązków Unii należy tworzenie warunków sprzyjających pojednaniu”.
 
Wkładem Komisji Europejskiej w działania na rzecz propagowania pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne była publikacja w grudniu 2010 r. raportu Pamięć o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie. Komisja uważa, że istotne znaczenie ma usunięcie braków w wiedzy na temat totalitarnej przeszłości wszystkich państw członkowskich, a w szczególności na temat okresu, w czasie którego Europa Wschodnia i Zachodnia podzielone były na dwa odmienne światy. Pamięć i wiedza o tragicznej przeszłości oraz o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne powinny zjednoczyć narody Europy.
 
Na bazie tych wszystkich działań, w czerwcu tego roku Rada ministrów UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła Konkluzje w sprawie pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie. Zgodnie z nimi, należy zapewnić sprawiedliwe traktowanie ofiar wszystkich reżimów totalitarnych oraz w stosowny sposób zapobiegać wszelkim zbrodniom popełnianym przez te reżimy. Dokument ten podkreśla rolę Unii Europejskiej w ułatwianiu, wymianie i propagowaniu inicjatyw służących zbiorowemu upamiętnianiu tych zbrodni. W konkluzjach zwrócono się do państw członkowskich m.in. o podjęcie bądź wsparcie inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do społeczeństwa, dotyczących reżimów totalitarnych.
 
19 października tego roku w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie poświęcone obchodom I Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
 
Po konsultacjach, które odbyły się w Ministerstwie Sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski oraz Tibor Navracsics udali się do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie odbyła się uroczystość odznaczenia węgierskiego wicepremiera przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
 
- Tibor Navracsics, wicepremier, minister administracji państwowej i sprawiedliwości Republiki Węgierskiej na wielu forach i przy wielu okazjach podkreśla znaczenie współdziałania Polski i Węgier, zarówno na polu europejskim, jak i bilateralnym – powiedział dzisiaj Prezydent RP Bronisław Komorowski w trakcie uroczystości odznaczenia węgierskiego wicepremiera.
 
O uhonorowanie Tibora Navracsicsa wnioskował Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
 
- Wraz z Tiborem Navracsicsem zrealizowaliśmy w ostatnim czasie szereg ważnych i potrzebnych inicjatyw. Strona węgierska udzieliła szczególnego wsparcia dla polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Wspólnie koordynowaliśmy działania związane ze współpracą sądową w sprawach karnych i cywilnych, czy współpracę państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacji w zakresie szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości – przypomina Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Warto również przypomnieć polsko-węgierskie inicjatywy, dotyczące ochrony ofiar przestępstw, m.in. Europejski Nakaz Ochrony. Wspólnie zaproponowaliśmy wprowadzenie do kalendarza Unii Europejskiej Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – dodaje.
 
W odniesieniu do polsko-węgierskich relacji pamiętać należy również o m.in.: uruchomieniu programu stypendialnego „Polsko-Węgierska Współpraca 2011”.
Tibor Navracsics był organizatorem wystawy w budapesztańskim Muzeum Terroru poświęconej śp. Andrzejowi Przewoźnikowi, wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej w Veszprém, a także inicjatorem tegorocznego obozu historycznego nad Balatonem dla ponad 100 polskich dzieci, czy stażu dla młodych polskich naukowców w Ministerstwie Administracji Państwowej i Sprawiedliwości Republiki Węgierskiej w 2011 r. 
 
W trakcie dzisiejszej wizyty ministrowie sprawiedliwości Polski i Węgier złożyli również wieńce przed tablicą upamiętniającą Powstanie Węgierskie’56 (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 5).
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

 

lista aktualności archiwalnych