Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uhonorowany Orderem Zasługi Republiki Węgierskiej
2011-10-19
- Byliśmy razem w trudnych momentach naszej historii, tym bardziej w wolnej Europie winniśmy podkreślać znaczenie wspólnoty, wzajemnej odpowiedzialności i solidarności oraz dawać przykład tym, którzy jeszcze nie mogą cieszyć się pełnią wolności – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w Budapeszcie podczas uroczystości uhonorowania go Orderem Zasługi Republiki Węgierskiej.
Uroczystość odbyła się w gmachu Parlamentu Republiki Węgierskiej. Odznaczenie wręczył Ministrowi węgierski Premier – Viktor Orbán.
Laudację wygłosił Tibor Navracsics – węgierski wicepremier, minister sprawiedliwości:
„Krzysztofowi Kwiatkowskiemu już w młodości były bliskie ideały wolności, praworządności i swobód obywatelskich. W wieku 17 lat wstąpił do Federacji Młodzieży Walczącej, która była niezależną podziemną organizacją działającą przeciwko reżimowi komunistycznemu panującemu w Polsce w okresie PRL. Jako Minister Sprawiedliwości RP Krzysztof Kwiatkowski wspierał inicjatywę Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Ich uroczysta inauguracja miała miejsce pod patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej dnia 23 sierpnia 2011 r., tj. w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Przyjęta z tej okazji wspólna Deklaracja Warszawska jest wyrazem pamięci o ofiarach systemów totalitarnych oraz początkiem starań o zapobieganie odradzaniu się reżimów totalitarnych w przyszłości. Dokument ten stał się symbolem solidarności państw Unii Europejskiej w kontekście tragicznych doświadczeń, jakie były udziałem Europy w XX wieku w związku z dyktaturą nazistowską i komunistyczną.
Uzupełnieniem zasług Krzysztofa Kwiatkowskiego dla ochrony pamięci historycznej i godności ludzkiej na arenie międzynarodowej. Z inicjatywy Ministra podjęto prace nad przygotowaniem kilkuset wniosków o uchylenie wyroków na osoby skazane po II wojnie światowej za działalność niepodległościową i o ich rehabilitację.
Polski Minister Sprawiedliwości przez pół roku konsekwentnie popierał założenia programowe węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej, wspomagał realizację wyznaczonych przez Węgry priorytetów.
Krzysztof Kwiatkowski jest oddanym zwolennikiem współpracy środkowoeuropejskiej oraz propagatorem dialogu pomiędzy państwami tego regionu. Dostrzega konieczność pracy nad wytworzeniem wspólnego stanowiska w Europie Środkowej i podejmuje starania o jak najczęstsze uzgodnienia w tym zakresie.
Krzysztof Kwiatkowski czynnie włączył się w realizację ogłoszonego w Warszawie w 2010 r. programu „Współpraca Polsko-Węgierska”, którego celem jest nadanie nowego wymiaru wzajemnym stosunkom Polski i Węgier. Współpraca ta zaowocowała dotychczas między innymi organizacją obozu edukacyjnego dla polskiej i węgierskiej młodzieży, połączonego z poznawaniem historii, a także wieloma wystawami polskich i węgierskich artystów oraz szkoleniami dla dziennikarzy. W ramach „Współpracy Polsko-Węgierskiej” w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej w Budapeszcie uruchomiono ponadto program praktyk dla polskich studentów.”
Order Zasługi Republiki Węgierskiej – to najwyższe węgierskie odznaczenie państwowe, ustanowione przez Zgromadzenie Narodowe w 1991 r. nawiązuje do orderu z lat 1946-1949. Wśród Polaków, którzy zostali nim uhonorowani są m.in.: prof. Bronisław Geremek oraz prof. Władysław Bartoszewski.
- Wspólnota losów Węgrów i Polaków, a także innych narodów Europy Środkowej przejawia się poprzez wydarzenia wielkie i wzniosłe, ale także smutne i tragiczne. 23 października 1956 roku spontanicznie zgromadzeni pod pomnikiem Generała Józefa Bema studenci, poprzez poparcie dla zmian w Polsce, rozpoczęli marsz ku wolności. Ich marzenie spełniło się dopiero 40 lat później, ale wydarzenia węgierskiej jesieni były świadectwem odwagi i niezłomności, które przetrwały w sercach uczestników i życzliwych obserwatorów tych wydarzeń. Polacy zamanifestowali jedność z Węgrami organizując różne formy pomocy, m.in. medycznej, ale przede wszystkim dając pełne moralne wsparcie walczącym – powiedział w trakcie uroczystości Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Brutalna siła totalitarnego reżimu nie była obca także innym narodom centralnej Europy. Wszystkich, którzy stawiali czoła przemocy i zniewoleniu łączyło pragnienie wolności i prawdy, a także przekonanie o tym, ze prawdziwa siła tkwi w godności człowieka i w wierze w zwycięstwo ogólnoludzkich wartości - dodał.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości