Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

14.10.11_1.jpg
14.10.11_2.jpg

Minister Sprawiedliwości na uroczystości nadania sztandaru Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Łodzi

2011-10-14

- Ważnym zadaniem, jakie stoi obecnie przez Służbą Więzienną jest jej modernizacja – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Pierwsze decyzje w tym zakresie zostały już podjęte – dodał.

 
Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w uroczystości nadania sztandaru Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Łodzi.
 
W trakcie spotkania Minister przypomniał o zaplanowanym wieloletnim „Programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2012 – 2016”.
 
- Przyjęty plan ma na celu przede wszystkim istotną poprawę skuteczności działania Służby Więziennej, co w konsekwencji wpłynie na wzrost zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Przeznaczenie w ciągu pięciu lat z budżetu państwa odpowiednich środków na realizację Programu zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu oraz obiektów infrastruktury. Nowoczesny sprzęt i infrastruktura techniczna to bowiem zasadnicze i niezbędne elementy warunkujące sprawne i skuteczne realizowanie zadań nałożonych na Służbę Więzienną – dodał Minister Sprawiedliwości.
 
W ramach Programu planowane jest m.in.: wprowadzenie do ochrony jednostek organizacyjnych więziennictwa nowoczesnych rozwiązań, w tym zintegrowanych systemów elektronicznego zabezpieczenia. Konieczność modernizacji zabezpieczeń techniczno-ochronnych w zakładach karnych i aresztach śledczych wynika m.in.: z faktu ich znacznego wyeksploatowania a niekiedy niespełniania wymogów stawianych tym urządzeniom.
 
 Ponadto, ogłoszona w styczniu 2010 r. przez Ministra Sprawiedliwości – Krzysztofa Kwiatkowskiego reforma więziennictwa spowodowała, że głównym celem, stało się wzmocnienie ochrony wewnętrznej. Zadanie to realizowano poprzez wprowadzenie w zakładach karnych i aresztach śledczych elektronicznych systemów zabezpieczeń, które pozwoliło na likwidację posterunków uzbrojonych, wycofanie z systemu ochrony psów służbowych oraz likwidację nieefektywnych posterunków (np. obsługa kraty). Kontynuację tych przedsięwzięć planuje się również w ramach o Programu, a pozyskane w ten sposób etaty przeznaczone zostaną do wzmocnienia ochrony wewnętrznej.
 
W ramach Programu planuje się również np. zakup urządzeń wspomagających stosowanie elektronicznych zabezpieczeń i wpływających na poziom bezpieczeństwa jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, takich jak: bramowe wykrywacze metali, urządzenia rentgenowskie do kontroli paczek i bagaży, urządzenia do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. W celu poprawy bezpieczeństwa pożarowego planuje się zakup systemów sygnalizacji pożaru, motopomp pożarniczych oraz urządzeń ratowniczych, w szczególności do cięcia i rozpierania.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych