Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

_MG_1933.jpg
IMG_1780.jpg
_MG_1991.jpg

Zakończenie prac nad polsko-rosyjskim Porozumieniem o bezpośrednim trybie porozumiewania się sądów w sprawach cywilnych - 15. posiedzenie Rady Stałego Partnerstwa UE-Rosja

2011-10-11

- Posiedzenie Rady Stałego Partnerstwa UE-Rosja, które właśnie się zakończyło, pokazało bardzo wyraźnie, że właściwą drogą zbliżania się państw UE i strony rosyjskiej jest współdziałanie w duchu szacunku i zaufania - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości tuż po zakończeniu spotkania, w którym udział - poza Ministrem Sprawiedliwości RP - wzięli także m.in. Minister Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksander Konowałow, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP Jerzy Miler oraz rosyjski wiceminister spraw wewnętrznych – Sergiej Buławin. 

 
W trakcie Rady Stałego Partnerstwa UE-Rosja, poświęconego sprawom wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, Komisję Europejską reprezentowała komisarz Cecilia Malmström.
 
- Zorganizowaliśmy to spotkanie na półmetku naszej Prezydencji, równo sześć miesięcy po ostatnim szczycie, który miał miejsce w Sankt Petersburgu – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski. - Rezultat naszych rozmów potwierdził tylko, jak duże znaczenie obie strony przykładają do otwartego i szczerego dialogu, zwłaszcza w kwestii tematów trudnych i delikatnych, takich w odniesieniu do których często nie prezentujemy tego samego punktu widzenia - dodał. 
 
Minister Sprawiedliwości RP podkreślił, że bardzo go cieszy doprowadzenie do postępu w zakresie współpracy sądowej pomiędzy Rosją a wspólnotą europejską.
 
- Wzmocnienie współdziałania w tym obszarze jest bowiem konieczne dla obu stron, ale też niezwykle istotne dla zwykłych obywateli. W szczególności dotyczy do spraw karnych. Wzajemna pomoc prawna w tym obszarze jest przedmiotem wspólnego zainteresowania Rosji i państw członkowskich UE - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
 
Minister Sprawiedliwości RP przyznał, że jest zdania, iż ramy prawne współpracy pomiędzy Rosją i państwami członkowskimi UE zaczynają nabierać coraz bardziej wyraźnych kształtów. Jego zdaniem jest to związane z faktem, że w ciągu ostatnich pięciu lat Rosja ratyfikowała szereg konwencji międzynarodowych.
 
- Myślę, że na dzisiejszym spotkaniu udało nam się rozpocząć dialog, który zaowocuje praktycznymi rozwiązaniami, które ułatwią wzajemną pomoc w sprawach karnych. Niezmiernie mnie cieszy, że w trakcie spotkania mogliśmy dokonać przeglądu postępów implementacji Mapy Drogowej na rzecz Wspólnej Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości – podsumował Krzysztof Kwiatkowski. - Rosja niedawno przyjęła ustawę o ochronie danych osobowych, która pozostaje w zgodzie z Konwencją Rady Europy. Konwencja ta jest z kolei naszym wspólnym punktem odniesienia. Oczekujemy teraz, że Komisja Europejska szybko przedstawi swoją ocenę, czy stosowanie przepisów tej ustawy otworzy Rosji drogę do ukończenia trwających negocjacji dot. porozumień o współpracy z agencjami UE - dodał.
 
Krzysztof Kwiatkowski poinformował również, że w zakresie dwustronnych relacji polsko- rosyjskich ministrowie sprawiedliwości RP i Federacji Rosyjskiej zakończyli prace nad Porozumieniem między resortami o bezpośrednim trybie porozumiewania się sądów w sprawach cywilnych, na podstawie Umowy dwustronnej o pomocy prawnej i stosunkach prawnych 1996 r.
 
- Doprowadziliśmy do uzgodnienia i parafowania tekstu tego Porozumienia - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Porozumienie będzie miało duże znaczenie praktyczne, gdyż zdecydowanie uprości i usprawni postępowanie sądowe. Pozwoli to na wyeliminowanie pośrednictwa ministerstw sprawiedliwości przy wykonywaniu przez sądy obu państw wniosków o pomoc prawną w sprawach cywilnych, a w szczególności w sprawach gospodarczych – tłumaczył Kwiatkowski. 
 
Minister Sprawiedliwości przy okazji podziękował ministrowi Aleksandrowi Konowałowowi za jego duże wsparcie w tych negocjacjach, ale też Komisji Europejskiej za wyrażenie zgody na prowadzenie rozmów dwustronnych w zakresie spraw cywilnych.
 
Posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa mają charakter cykliczny - odbywają się dwa razy w roku na przemian, raz w Rosji, raz w kraju aktualnie sprawującym Prezydencję w Radzie UE. W spotkaniu biorą udział również przedstawiciele Komisji Europejskiej, Sekretariatu Generalnego Rady UE, państwa sprawującego kolejną Prezydencję w Radzie UE oraz agencji unijnych.
 
Spotkanie, organizowane przez polską Prezydencję odbywało się w warszawskim Zamku Królewskim.
 
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych