Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMGP3170.JPG
IMGP3226.JPG

Lekcje prawa, odznaczenia dla zasłużonych prawników – Minister Sprawiedliwości w Kołobrzegu i Koszalinie

2011-10-04

 

- Prawo otacza nas każdego dnia. Ważne, abyście doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jakie jako obywatele macie prawa. Jednak równie ważne jest to, abyście byli świadomi także swoich obowiązków – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w tracie spotkania z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie.
 
To w tej szkole Minister poprowadził dzisiaj lekcję prawa. W jej trakcie rozmawiał z uczniami nie tylko o prawach i obowiązkach obywateli, ale też o m.in.: zagrożeniach, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy czy narkotyków.
 
Lekcja prawa nie była jedynym punktem wizyty Ministra w Koszalinie. Krzysztof Kwiatkowski złożył też kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłych adwokatów, a także – w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego – odznaczył prawników zasłużonych w obronie opozycji w czasach PRL.
 
Srebrne Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości otrzymali:
 
Tadeusz Bochnia (ur. 22 stycznia 1928 r., notariusz):
W 1950 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. 1 sierpnia 1954 r. w Sądzie Wojewódzkim w Koszalinie rozpoczął aplikację sądową. 23 lutego 1955 r. – mianowany asesorem sądowym. 23 września 1955 r. – przeniesiony na stanowisko notariusza w Państwowym Biurze Notarialnym w Koszalinie. Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Anna Sznurawa (ur. 12 września 1932 r., adwokat):
W 1957 r. ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa. W latach 1960-1962 odbyła aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Koszalinie. W 1962 r. – złożyła egzamin sędziowski. Zasłużony wykładowca i wychowawca młodzieży prawniczej. Służąca bezinteresowną pomocą w sprawach rodzinnych, m.in.: w Lidze Kobiet. Znana z popularyzacji prawa wśród młodzieży. Obrońca w procesach politycznych stanu wojennego. 
 
Sabina Lutomska (radca prawny):
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej i złożeniu egzaminu sędziowskiego, w latach 1969-1971 – orzekała w Sądzie Rejonowym w Koszalinie jako asesor sądowy. Od 1972 r. – radca prawny. Za zasługi w działalności na rzecz samorządu radcowskiego odznaczona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Dominik Maciołek (ur. 25 lipca 1929 r., adwokat):
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Wpisany na listę adwokacką koszalińskiej Izby w 1956 r. Aktywnie działał w samorządzie adwokackim, pełniąc w nim wiele funkcji: sekretarza, skarbnika, wicedziekana, prezesa sądu dyscyplinarnego. Wieloletni wykładowca w szkoleniu aplikantów. Od 1970 r. – obrońca wojskowy. Uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.
 
Minister Krzysztof Kwiatkowski wziął też udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów okręgu koszalińskiego.
 
Po zakończeniu wizyty w Koszalinie, Minister Sprawiedliwości udał się do Kołobrzegu, gdzie w tamtejszym Zespole Szkół Ekonomicznych poprowadził kolejną lekcję prawa.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych