Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

themis_cloud.jpg

Menadżerskie zarządzanie sądami – Minister Sprawiedliwości na inauguracji roku akademickiego w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi

2011-09-30

- Nowoczesne sądownictwo to także nowy model zarządzania sądami. Obecnie na prezesach sądów spoczywa wiele obowiązków związanych z m.in.: zatrudnianiem personelu, czy zamówieniem materiałów biurowych. Niebawem – dzięki nowym przepisom - już tak nie będzie – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
 
O menadżerskim modelu zarządzania sądami opowiadał studentom łódzkiej Społecznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Wykład Ministra zainaugurował tam nowy rok akademicki.
 
- Uchwalona niedawno i podpisana już przez Prezydenta ustawa – Prawo o ustroju sądów powszechnych wprowadza nie tylko oceny okresowe sędziów połączone z indywidualnym planem rozwoju, ale także menadżerski model zarządzania sądami – mówił Minister Sprawiedliwości. - Zgodnie z ustawą nie na prezesach, ale na dyrektorach sądów spoczywać będzie odpowiedzialność za zapewnienie i sprawne funkcjonowanie infrastruktury sądu oraz efektywne zarządzanie zasobami personelu pomocniczego, a więc odpowiedzialność za zapewnienie sędziom warunków umożliwiających sprawne wykonywanie przez nich pracy – dodał Krzysztof Kwiatkowski.
 
Prezes sądu pozostanie zwierzchnikiem kadry należącej do szeroko pojętego pionu orzeczniczego (sędziów, referendarzy sądowych i asystentów sędziów), natomiast zwierzchnikiem służbowym pozostałych pracowników sądu będzie dyrektor sądu.
 
W wyłącznej kompetencji prezesa sądu pozostanie kierowanie działalnością administracyjną sądu, bezpośrednio związaną z wykonywaniem podstawowych zadań sądu, a więc tych z zakresu sprawowania wymiaru sprawiedliwości i wykonywania innych powierzonych sądom zadań z zakresu ochrony prawnej.
 
W zakresie sposobu realizacji swoich zadań dyrektorowi sądu pozostawia się autonomię, przy czym prezes sądu określony został jako zwierzchnik dyrektora sądu i to on będzie określał potrzeby sądu, jakie jego zdaniem konieczne są dla zapewnienia warunków prawidłowego funkcjonowania i sprawnego wykonywania przez sąd jego podstawowych zadań oraz przekazywał taką informację dyrektorowi sądu.
 
Dyrektor sądu będzie też obowiązany uzgodnić z prezesem sądu rozmieszczenie stanowisk pomocniczych w wydziałach sądu – przy czym decydujące zdanie pozostawia się w tym zakresie prezesowi sądu.
 
Regulacje dotyczące dyrektora sądu wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych