Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
„Siećpospolita – społeczeństwo informacyjne w Polsce” – debata z udziałem Ministra Sprawiedliwości
2011-09-27
Z inicjatywy Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja pt. „Społeczeństwo informacyjne w Polsce - Siećpospolita”.
W spotkaniu udział wziął m.in. Minister Sprawiedliwości – Krzysztof Kwiatkowski, który przedstawił wdrażane w ostatnim czasie przez resort innowacyjne technologie.
- Od miesięcy realizujemy strategię informatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości. Obejmuje ona lata 2009-2014. Strategia ta jest konsekwentnie stosowana przy wszystkich nowych projektach – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. – Jednym z założeń naszej strategii jest usługowe podejście informatyki do klienta. Za klientów wewnętrznych wymiaru sprawiedliwości należy rozumieć pracowników resortu, przede wszystkim pracowników sądów. Klientem zewnętrznym, jest społeczeństwo – dodał Minister Sprawiedliwości.
Minister Sprawiedliwości mówił m.in. o oczekiwaniach jakie resort, poprzez wdrażanie rozwiązań informatycznych, chciałby zrealizować. Wśród nich wymienił np.: przyspieszenie załatwiania spraw w sądach, łatwy dostęp do informacji dotyczących obowiązków i usług realizowanych przez wymiar sprawiedliwości, wgląd do dokumentów i uzyskiwania ich odpisów w drodze elektronicznej, a także umożliwienie przesyłania informacji i składania dokumentów drogą elektroniczną.
- Jako podstawową metodę komunikacji przy tworzeniu systemów informatycznych, przeznaczonych do wykorzystania przez klientów zewnętrznych, przyjęliśmy wykorzystanie Internetu. Jego wykorzystanie pozwala na korzystanie z udostępnionych systemów przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu z dowolnego miejsca w kraju, niezależnie od lokalizacji systemu – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. Bardzo istotnym zagadnieniem przy tworzeniu i eksploatacji systemów informatycznych jest szeroko pojęte bezpieczeństwo danych - dodał.
W trakcie spotkania Minister Sprawiedliwości wiele miejsca poświęcił przygotowanym i zrealizowanym już przez resort innowacyjnym projektom. Należą do nich m.in.: elektroniczne postępowania upominawcze, czyli e-sąd, a także dostęp internetowy do ksiąg wieczystych.
- Proces informatyzacji ksiąg wieczystych trwa od kilku lat. Jednak od października 2010 r. wszystkie Wydziały Ksiąg Wieczystych sądów rejonowych działają w systemie informatycznym Nowa Księga Wieczysta. Oznacza to, że księgi wieczyste nie są już zakładane w postaci papierowej, nie są także dokonywane żadne wpisy w takich księgach. Proces przenoszenia papierowych ksiąg wieczystych do formy elektronicznej zaplanowany jest do 2014 r. – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski.
Według stanu na marzec 2011 r. w Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych znajduje się prawie 14 milionów ksiąg wieczystych na ok. 19 milionów istniejących ksiąg, z czego ok. 11 mln są to księgi przeniesione z postaci papierowej. Pozostałe 3 mln są to księgi założone już w postaci elektronicznej.
W tym kontekście Minister Krzysztof Kwiatkowski przypomniał o uruchomionym przez resort rozwiązaniu dotyczącym możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet.
- Od 16 czerwca 2010 r., czyli od dnia kiedy uruchomiliśmy to rozwiązanie, wykonano ponad 23 miliony wglądów do ksiąg wieczystych przez Internet – powiedział Minister Sprawiedliwości. – Cały czas trwają prace nad kolejnymi, ogólnodostępnymi systemami. Jednym z nich jest projekt S-24 zakładający umożliwienie rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet – dodał.
Kolejnym wymienionym przez Ministra i realizowanym w resorcie projektem jest Elektroniczny Tytuł Bankowy.
- Projekt ten będzie bazował na rozwiązaniach e-sądu, a jego celem jest ułatwienie i przyspieszenie nadawania klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym. Choć „klientem” tego systemu będą banki, to pozwoli on na kolejne odciążenie tradycyjnych sądów i tym samym usprawni pracę wymiaru sprawiedliwości – tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski.
Minister zdradził, że niemal gotowym rozwiązaniem jest system Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru. Podstawą tego przedsięwzięcia jest zawarte 21 września 2010 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Pocztę Polską S.A. porozumienie w sprawie wspólnego opracowania, uruchomienia, wdrożenia i eksploatacji systemu informatycznego „Ministerstwo Sprawiedliwości – Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru”, przeznaczonego do ewidencjonowania przesyłek poleconych, nadawanych przez sądy powszechne.
- Celem wprowadzenia Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru jest maksymalne skrócenie czasu przepływu informacji o statusie doręczenia przesyłki – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. – Pilotaż tego rozwiązania, prowadzony w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 i w e-sądzie, potwierdził skrócenie tego czasu z 18 do zaledwie 7 dni – dodał Minister Sprawiedliwości.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości