Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Europejski Nakaz Ochrony pomoże ofiarom przemocy domowej – konferencja Ministra Sprawiedliwości i Henryki Krzywonos
2011-09-26
- Nie udało się Hiszpanom, Belgom i Węgrom. Udało się polskiej Prezydencji – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski komentując sukces, jaki udało się osiągnąć w trakcie Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (Bruksela, 22-23 września 2011 r.).
To wtedy, dzięki wysiłkom Ministra oraz resortowych ekspertów, udało zakończyć się polityczne negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim i Radą w odniesieniu do projektu dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych.
Szczegóły tego mechanizmu Krzysztof Kwiatkowski przedstawił dzisiaj na konferencji prasowej, w trakcie której towarzyszyła mu Henryka Krzywnos.
- To duży sukces albowiem negocjacje nad tym projektem trwały aż dwa lata – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski.
Do formalnego przyjęcia tekstu niezbędne jest jeszcze tylko głosowanie na plenarnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego i poprawki prawników - lingwistów.
Europejski Nakaz Ochrony to instrument nakierowany głównie na pomoc ofiarom przemocy domowej.
- O tym jak wiele osób czeka na to rozwiązanie, najlepiej świadczą smutne niestety statystyki. W 2010 r., tylko w Polsce zgłoszono ponad 134 tys. przypadków przemocy domowej – powiedział Minister Sprawiedliwości. – Często, co zrozumiałe, jest tak, że ofiara przemocy chce zmienić środowisko. Wszystko po to, aby odciąć się od dramatycznych przeżyć. Dzięki nakazowi ochrony będzie mogła wyjechać również do innego państwa Unii Europejskiej bez obawy, że sprawca pojedzie za nią i korzystając z różnic w systemach prawnych będzie ją dalej prześladował – dodał Krzysztof Kwiatkowski.
Europejski Nakaz Ochrony będzie wydawany na wniosek ofiary i przekazywany bezpośrednio między właściwymi organami państw członkowskich.
Dyrektywa w szczególności umożliwiać będzie przekazywanie takich środków jak zakaz zbliżania się, czy w radykalnych przypadkach nakaz opuszczenia mieszkania.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości