Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wykaz pytań testowych z egzaminów wstępnych na aplikacje – informacje dodatkowe
2011-09-26
Zgodnie z zapowiedzią na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości ukazał się dzisiaj zestaw pytań testowych z egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą z dnia 24 września 2011 r. wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi.
W uzgodnieniu z przewodniczącym zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską oraz wykazu tytułów aktów prawnych, uprzejmie informujemy, że w wykazie prawidłowych odpowiedzi do zestawu pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską, który odbył się w ostatnia sobotę (24 września 2011 r.), co do pytania nr 30 omyłkowo wskazana została jako prawidłowa odpowiedź „C”, podczas gdy prawidłowa jest odpowiedź „A”.
Przedmiotowe pytanie brzmiało:
„Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu następuje na okres próby, który nie może być:
A. krótszy niż 6 miesięcy i nie może przekroczyć roku,
B. krótszy niż rok i nie może przekroczyć 2 lat,
C. krótszy niż rok i nie może przekroczyć 3 lat.”
W kluczu prawidłowych odpowiedzi błędnie została wskazana odpowiedź „C”, jako odpowiedź prawidłowa, podczas gdy prawidłową jest odpowiedź „A”, oparta na przepisie art. 42 § 2 zd. 1 k.w.
Zgodnie z art. 42 § 2 zd. 1 k.w., warunkowe zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie może przekroczyć roku.
Samo pytanie nr 30 zostało sformułowane prawidłowo i jednoznacznie, a wśród propozycji odpowiedzi była wyłącznie jedna poprawna odpowiedź, oparta na przepisach prawa obowiązujących w dniu przeprowadzenia egzaminu. Odpowiedzią tą jest odpowiedź „A”, podczas gdy w wykazie prawidłowych odpowiedzi, jak również w szablonach odpowiedzi mylnie wskazano odpowiedź „C”.
O powyższym zostali poinformowani przewodniczący wszystkich komisji egzaminacyjnych, przeprowadzających egzamin.
Uchwały o wyniku egzaminu, w przypadku których powyższa pomyłka miała wpływ na wynik egzaminu kandydata, zostaną zmienione w sposób zgodny z przepisami prawa.
Jednocześnie informujemy, że do Ministerstwa Sprawiedliwości wpływają kolejne wyniki z egzaminu wstępnego na aplikacje, które potwierdzają, że wynik pozytywny z egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką uzyskało ok. 50% kandydatów, z egzaminu wstępnego na aplikację radcowską ok. 43% zdających, natomiast z egzaminu wstępnego na aplikację notarialną ok. 15%.
Wyniki egzaminu na aplikację adwokacką w kolejnych komisjach:
- w Gdańsku przystąpiły 203 osoby, zdało ok. 53% kandydatów,
- w Lublinie przystąpiły 174 osoby, zdało ok. 43% kandydatów,
- w Łodzi przystąpiło 151 osób, zdało ok. 68% kandydatów,
Wyniki egzaminu na aplikację radcowską w kolejnych miastach:
- w Gdańsku przystąpiło 405 osób, zdało ok. 42 % kandydatów,
- w Olsztynie przystąpiły 183 osoby, zdało ok. 38 % kandydatów.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości