Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na Zjeździe Katedr Postępowania Karnego
2011-09-19
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął dzisiaj udział w Zjeździe Katedr Postępowania Karnego, zorganizowanym przez Katedrę Postępowania Karnego i Kryminalistyki Uniwersytetu Łódzkiego.
W trakcie spotkania prof. Januszowi Tylmanowi przekazał nadane mu przez Prezydenta RP odznaczenie państwowe – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Poza Ministrem Sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim wśród uczestników konferencji był m.in. prof. Piotr Hofmański, będący nie tylko wiceprzewodniczącym działającej przy Ministrze Sprawiedliwości Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, ale również szefem zespołu problemowego powołanego w ramach Komisji, który to zespół przez ostatnie półtora roku zajmował się pracami nad zmianami w polskiej procedurze karnej.
- Z wielkim zainteresowaniem przyjąłem efekt pracy tego zespołu w postaci projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który w dojrzałym kształcie otrzymałem od Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego na przełomie lutego i marca tego roku. Stanowi on bowiem realizację jednych z podstawowych zamierzeń Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Muszę bowiem wspomnieć, że kiedy w końcu 2009 r. powołałem Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego pod przewodnictwem profesora Andrzeja Zolla, podczas jednego z naszych pierwszych spotkań z wielkim zadowoleniem dowiedziałem się, że priorytetem Komisji jest przede wszystkim stworzenie takich rozwiązań w zakresie procesu karnego, które wyeliminowałyby czynniki wpływające na jego przewlekłość i wzmacniałyby jednocześnie jego efektywność – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
W trakcie spotkania Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że z działalnością legislacyjną w zakresie kodyfikacji karnych silnie związana jest również prof. dr. hab. Janusz Tylman, od lat związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
- Jako Minister Sprawiedliwości chciałbym przede wszystkim podkreślić, że Pan profesor Janusz Tylman jest osobą wybitnie zasłużoną dla karnistyki polskiej, także ze względu na swoją pracę na rzecz stworzenia nowoczesnych kodyfikacji karnych – powiedział Minister.
Profesor Janusz Tylman jest autorem ponad 200 opinii i ekspertyz prawnych dla Ministerstwa Sprawiedliwości, ale także dla obu izb polskiego parlamentu.
Krąg zagadnień, pozostających w zainteresowaniu prof. Janusza Tylmana jest niezmiernie szeroki, obejmując między innymi zagadnienia: modelu postępowania przygotowawczego i jego organów oraz nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym, relacji między czynnościami operacyjnymi i procesowymi, ale także zasad procesu karnego, w szczególności zasady legalizmu, bezpośredniości i koncentracji w procesie karnym, jak również problematyki tymczasowego aresztowania oraz nowych instytucji zwalczania zorganizowanej przestępczości, w tym wspomnianego wcześniej świadka incognito.
Profesor Janusz Tylman jest również współautorem, obok prof. Tomasza Grzegorczyka, wyśmienitego podręcznika akademickiego zatytułowanego Polskie postępowanie karne, który od 1998 r. doczekał się nie tylko siedmiu wydań, ale został również w 1999 r. uhonorowany nagrodą ministerialną I stopnia oraz nagrodą w konkursie na najlepszy podręcznik akademicki w 2004 r.
Za swoje wybitne osiągnięcia prof. Janusz Tylman został uhonorowany przyznaniem Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uczestniczył też w działalności Komitetu Nauk Prawnych PAN, Zespołu Rzeczoznawców Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich, ale również w działalności Zespołu Specjalistów Rady Legislacyjnej.
- Chciałbym w tym miejscu gorąco podziękować panu Profesorowi Januszowi Tylmanowi za tak znaczny wkład w rozwój polskiego prawa procesowego i życzyć dalszych lat owocnej pracy dla polskiej nauki i dla Rzeczypospolitej. Życzę też wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania twórczej dyskusji, która – jestem o tym przekonany – przyniesie cenne rezultaty w postaci konkretnych postulatów de lege ferenda dotyczących dalszej reformy polskiego procesu karnego – zakończył Krzysztof Kwiatkowski.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości