Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMG_1180.JPG
IMG_1191.JPG
IMG_1179.JPG
IMG_1204.JPG
IMG_1212.JPG

Nowa inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości – Karta Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie

2011-09-15
- Działania na rzecz wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, stanowią jeden z priorytetów kierowanego przez mnie resortu – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie konferencji prasowej, na której zaprezentował Kartę Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie.
 
W spotkaniu – poza Ministrem Sprawiedliwości – udział wzięli m.in. Jolanta Kwaśniewska – Prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”, Jarosław Duda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, będący jednocześnie Krajowym Koordynatorem Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz insp. Michał Czeszejko-Sochacki z Komendy Głównej Policji.
 
Karta Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie zawiera podstawowy zestaw uprawnień oraz wykaz placówek pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
 
Karta jest efektem wspólnych prac Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komendy Głównej Policji.
 
- Nie do przecenienia w działalności na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie jest aktywność organizacji pozarządowych, którą już wielokrotnie miałem okazję podkreślić. Z tym większą radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że do prac nad Kartą Praw włączyła się Fundacja „Porozumienie bez Barier” Pani Jolanty Kwaśniewskiej – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
 
Aktualnie wydrukowano już kilkadziesiąt tysięcy Kart Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. Łączny nakład docelowy wyniesie 178.500 egzemplarzy.
 
Karta Praw zostanie rozpowszechniona między innymi w sądach, za pośrednictwem Komendanta Głównego Policji w podległych mu jednostkach, zostanie również przekazana do Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
 
W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Jarosław Duda podpisali Porozumienie o współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
 
- To kolejny przykład międzyresortowej współpracy, która o czym jestem w pełni przekonany, w znaczący sposób przyczyni się do wzmocnienia pozycji pokrzywdzonych tego rodzaju przemocą i efektywnej realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Celem tego porozumienia ma być zwiększenie ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie, w szczególności przy wykorzystaniu środków i form zawartych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jak również skoordynowanie działań w zakresie przeciwdziałania temu rodzajowi przemocy. Przedmiotem - nawiązanie i kontynuowanie ścisłej współpracy między stronami na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności poprzez zintensyfikowanie działań w kierunku maksymalnego wykorzystania instrumentów służących pomocy osobom pokrzywdzonym - dodał.
 
Porozumienie będzie realizowane wszelkimi sposobami i dogodnymi dla stron środkami
w szczególności poprzez:
- wymianę informacji o publikacjach oraz szkoleniach,
- zapewnienie wzajemnego udziału w organizowanych konferencjach poświęconych problematyce przemocy w rodzinie,
- zapewnienie współpracy w opracowywaniu materiałów informacyjno-edukacyjnych,
przede wszystkim jednak poprzez zapewnienie warunków do skutecznej wymiany informacji pomiędzy Specjalistycznymi Ośrodkami Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie a Ośrodkami Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
 
- Jestem przekonany, że dzięki Porozumieniu nastąpi rozszerzenie oferty kierowanej do osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie przez placówki i organizacje wymienione w podpisanym dzisiaj dokumencie, w taki sposób, aby za każdym razem pomoc ta była udzielana szybko i w sposób najbardziej kompleksowy – stwierdził Minister Sprawiedliwości.
 
Krzysztof Kwiatkowski poinformował także, iż w najbliższy wtorek (20 września 2011 r.) uruchomiona zostanie zmodernizowana, interaktywna strona www.pokrzywdzeni.gov.pl, na której znajdą się również informacje adresowane do pokrzywdzonych przemocą w rodzinie.
 
Budowa strony oraz „przyjazny dla odbiorcy” sposób zamieszczenia na niej informacji z pewnością przyczynią się do częstszych niż do tej pory jej odwiedzin. Jednocześnie jej systematyczna rozbudowa, sprawi, że każdy ją odwiedzający znajdzie w niej dogodne i rzetelne źródło informacji.
 
- Jestem przekonany, że zakrojone na szeroką skalę działania Ministerstwa Sprawiedliwości w znaczący sposób przyczynią się do wzmocnienia pozycji pokrzywdzonych, zwłaszcza osób dotkniętych przemocą w rodzinie, a szerokie informowanie o podejmowanych działaniach -przy pomocy środków masowego przekazu – spowodują, że osoby pokrzywdzone nie będą czuły się osamotnione, wyizolowane i bez nadziei na uzyskanie pomocy – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
 
Ministerstwo Sprawiedliwości stało się w ostatnim czasie inicjatorem wielu przedsięwzięć nakierowanych na pomoc osobom pokrzywdzonym. Do inicjatyw tych należy m.in.: opracowanie i wydanie „Karty Praw Ofiary Wypadków Drogowych”.
 
Ponadto, w zakresie międzyresortowych działań na rzecz wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, przypomnienia przypomnienia wymaga ,że 4 stycznia 2011 r. uruchomiony został telefon interwencyjno-informacyjnego. Podstawą jego uruchomienia i prawidłowego funkcjonowania stanowiło podpisane przez Ministra Sprawiedliwości, Komendanta Głównego Policji oraz Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Porozumienia dotyczącego funkcjonowania tego telefonuorazpodpisanie  z Komendantem Głównym Policji i przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów Procedur współpracy służby kuratorskiej oraz funkcjonariuszy Policji w stosunku do osób, wobec których wykonywane jest orzeczenie sądu w związku z popełnieniem czynów karalnych polegających na stosowaniu przemocy lub groźby bezprawnej”.
 
Numer telefonu interwencyjno-informacyjnego: 801 12 00 02
 
 
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych