Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
„Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej” – wspólny wykład Ministra Sprawiedliwości oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego2011-09-02
- 1 lipca 2011 r. Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Oczekiwania są duże. Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma planów związanych z wielką polityką, ale zamierza wykorzystać tę unikalną sposobność, aby rozwiązać szereg rzeczywistych problemów obywateli, z jakimi spotykają się w codziennym życiu – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości w trakcie wykładu pt. „Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej”.
W trakcie spotkania ze słuchaczami łódzkiego Uniwersytetu III Wieku Ministrowi towarzyszył Przewodniczący Parlamentu Europejskiego – Jerzy Buzek.
- W trakcie polskiej Prezydencji naszą podstawową intencją jest pokazanie, że Unia Europejska przynosi wymierne korzyści w życiu codziennym – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego opowiadał natomiast m.in. o tym jaką rolę w strukturach Unii Europejskiej pełni Parlament Europejski, czym różni się od polskiego parlamentu, jak zmieniła się jego rola po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego, czym jest Prezydencja i jak - w oczach unijnych urzędników - Polska radzi sobie ze swoim przewodnictwem.
Minister Krzysztof Kwiatkowski przedstawił priorytety polskiej Prezydencji z zakresu wymiaru sprawiedliwości.
- Wiele wysiłków wkładamy w prace nad środkami, które mają stanowić wsparcie dla ofiar przestępstw. Chodzi m.in. o dyrektywę przyznającą osobom pokrzywdzonym przez przestępstwo szerszych uprawnień w ramach postępowania karnego. Szczególnie istotna jest możliwość ukrycia swoich danych osobowych przed sprawcami, unikanie wielokrotnych przesłuchań czy możliwość wystąpienia o odszkodowanie – mówił Krzysztof Kwiatkowski.
Polacy niestety padają nie tylko ofiarą przestępstw, ale również często je popełniają lub są podejrzewani o ich popełnianie. - Należy w tym miejscu pamiętać, że stosunkowo łatwo jest zostać tzw. przestępcą z przypadku, np. w wyniku wypadku drogowego. Często może się również okazać, że osoby przebywające za granicą bez znajomości języka i procedur prawnych bez pomocy adwokata staną się ofiarami pomówień prawdziwych sprawców. Dlatego też Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace nad projektem dyrektywy o kontakcie z adwokatem – dodał Minister Sprawiedliwości.
Dzisiejszy wykład był pierwszym spotkaniem, organizowanym w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu edukacji prawnej, skierowanym do seniorów.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
|