Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Ambasadorem USA
2011-09-02
- Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest dla nas okazją do zintensyfikowania kontaktów ze strona amerykańską – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z Ambasadorem USA Lee Feinsteinem.
- 21 listopada w Waszyngtonie będziemy uczestniczyli w szczycie UE-USA poświęconym współpracy w zakresie wymiarów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych – przypomniał Minister Sprawiedliwości.
W trakcie spotkania Minister oraz Ambasador rozmawiali m.in. na temat raportu Departamentu Stanu USA o Polsce.
We wspomnianym raporcie (oceny w nim zawarte dotyczyły 2010 roku) bardzo pozytywnie oceniono obszar należący do wymiaru sprawiedliwości, w tym takie kwestie jak przestrzeganie praw człowieka. Odnotowano m.in. powołanie przez Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego Departamentu Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem, jak również zainicjowanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości kampanii na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem.
Dużą część rozmowy poświęcono także polsko-amerykańskiej współpracy w sprawach karnych (ekstradycje, wnioski o pomoc prawną).
- Nasze doświadczenia pokazują, że współpraca przynosi korzystne dla obu stron efekty. Wyrazem tego są m.in. pozytywnie zakończone poszczególne sprawy ekstradycyjne i wnioski o pomoc prawną – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Kolejnym tematem poruszonym w trakcie spotkania były relacje prawne z Białorusią. Zarówno Minister Krzysztof Kwiatkowski, jak i Ambasador USA Lee Feinstein zgodnie podkreślili, że nie może być zgody na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Punktem wyjścia do rozmowy była sprawa Alesia Bialackiego.
- Polska swoimi działaniami wielokrotnie udowadniała zaangażowanie w walkę o prawa białoruskich opozycjonistów. Tym bardziej chciałbym wyrazić żal za to, że to polska prokuratura przekazała białoruskim władzom informacje o polskim prywatnym koncie Alesia Bialackiego – powiedział w trakcie spotkania Krzysztof Kwiatkowski.
Minister przypomniał, że kilka dni temu spotkał się z żoną Bialackiego – Natalią. Krzysztof Kwiatkowski poinformował również Ambasadora USA o niedawnej inicjatywie ministrów sprawiedliwości UE – liście, który trafił już do białoruskiego ministra sprawiedliwości.
- Sprzeciwiamy się w nim prześladowaniu białoruskich adwokatów. Nie ma zgody na to, co dzieje się na Białorusi – zaznaczył wyraźnie Minister Sprawiedliwości RP.
List podpisali Minister Sprawiedliwości RP – Krzysztof Kwiatkowski, a także ministrowie sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Węgier, Holandii, Rumunii, Słowacji i Szwecji.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości