Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Polski priorytet dot. Europejskiego Prawa Umów ma nowych zwolenników2011-07-21
Europejski instrument opcjonalny w zakresie sprzedaży przez Internet, czyli jeden z priorytetów polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości – był tematem dzisiejszego nieformalnego spotkania Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem oraz wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Antonio Tajanim (odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość).
- Dzięki wsparciu Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka pozyskaliśmy kolejnego ambasadora naszego priorytetu, dotyczącego Europejskiego Prawa Umów – powiedział po spotkaniu Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Wsparcie odpowiedzialnego za przemysł i przedsiębiorczość wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej na pewno pomoże nam w promowaniu tego pomysłu na arenie europejskiej – dodał.
Przypomnijmy, w Unii Europejskiej od kilkunastu lat toczy się dyskusja, dotycząca możliwości stworzenia ujednoliconych europejskich reguł kontraktowych. Prace te jednak poza wymianą poglądów teoretycznych nie przynoszą konkretnych efektów.
- W międzynarodowym obrocie prawnym można zaobserwować występowanie rzeczywistego problemu, którego istotnie utrudnia życie przeciętnych obywateli – przypomina Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Chcemy to zmienić - dodaje.
Otóż w ramach handlu internetowego część oferentów z tzw. starych państw członkowskich nie świadczy usług lub nie sprzedaje towarów do tzw. nowych państw członkowskich, np. do Polski. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że nie dochodzi do skutku ok. 60 % transakcji internetowych. Jedną z przyczyn jest obawa przedsiębiorców przed nieznanymi systemami prawnymi innych państw i związane z tym ryzyka w przypadku sporu prawnego z konsumentem. Rozwiązaniem usuwającym ten stan mogłaby być propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości stworzenia europejskiego prawa umów wspólnego dla wszystkich państw członkowskich UE w postaci tzw. instrumentu opcjonalnego.
- Byłby to w rzeczywistości rodzaj zbioru postanowień określających obowiązki i uprawnienia stron umów, który strony mogłyby wybrać zamiast krajowych przepisów regulujących zobowiązania umowne – tłumaczy Minister Sprawiedliwości. - Taki instrument usuwałby ewentualne wątpliwości co do stanu prawnego, a jednocześnie nie ograniczałby swobody kontraktowania - dodaje.
Wspomniany projekt był również tematem nieformalnego spotkania ministrów sprawiedliwości Unii Europejskiej, które miało miejsce w dniach 18-19 lipca w Sopocie.
W dzisiejszym spotkaniu, które odbyło się w Gdańsku, poza Ministrem Sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim, Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem oraz komisarzem Antonio Tajanim udział wziął także Prezydent Lech Wałęsa.
- Entuzjazm Prezydenta zawsze bywa w takich sytuacjach pomocny – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
|