Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

lekcje.jpg

Edukacja prawna: Rzecznik Praw Dziecka popiera akcję Ministerstwa Sprawiedliwości

2011-07-20

- Wprowadzenie do programu nauczania tzw. praktycznej nauki prawa w mojej opinii może stać się jednym z najlepszych sposobów na podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa oraz budowanie nowoczesnego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego, świadomego swoich praw i obowiązków – napisał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w liście do Minister Edukacji Narodowej.

 
W piśmie, które przekazał również Ministrowi Sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, poparł prowadzony przez resort program edukacji prawnej.
 
- Podczas proponowanych lekcji prawa uczniowie zdobyliby podstawową wiedzę m.in. z prawa cywilnego, rodzinnego, czy administracyjnego. Pozwoli to uzyskać młodym ludziom tak potrzebną wiedzę m.in. z zakresu praw i obowiązków rodzicielskich, kwestii związanych z zawarciem małżeństwa, płaceniem podatków, zawieraniem umów, zaciąganiem kredytów, czy też możliwością odwołania się od niekorzystnej decyzji administracyjnej – pisze Rzecznik Praw Dziecka. – W mojej opinii praktyczna wiedza z zakresu prawa – która byłaby przekazywana podczas takich zajęć przez doświadczonych praktyków prawa – wydaje się być niezbędna i konieczna dla podniesienia świadomości prawnej młodych ludzi wchodzących w niedługim czasie w dorosłe życie – dodaje Marek Michalak.
 
Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka za przyjęciem proponowanego przez Ministra Sprawiedliwości rozwiązania przemawiają również bardzo dobre wyniki pilotażowego programu przeprowadzonego w łódzkich szkołach, współorganizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Łodzi.
 
- Sam sposób prowadzenia zajęć oraz ich tematyka bardzo podobała się uczniom i wykazują oni ogromne zainteresowanie w kontynuowaniu lekcji prawa – pisze Rzecznik Praw Dziecka.
 
Marek Michalak zwraca także uwagę, że za wprowadzeniem proponowanego rozwiązania przemawiają nie tylko pozytywne wyniki badań pilotażowych w Łodzi, ale również przykłady dobrych praktyk stosowanych w innych państwach (np. Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone). W tych krajach młodzież uczy się prawa już we wczesnych latach szkolnych, co znacząco wpływa na stopień świadomości prawnej społeczeństwa oraz skutecznie zapobiega dyskryminowaniu ich obywateli.
 
- Jeżeli podstawowej wiedzy z zakresu prawa nie nabędą dzieci w wieku szkolnym, to kolejne pokolenia Polaków wciąż borykać się będą z narastającym w szybki tempie problemem wykluczenia prawnego, będącego niczym innym jak konsekwencją braku świadomości prawnej jednostek, która jest z kolei kształtowana właśnie poprzez znajomość prawa – pisze w liście do Minister Edukacji Narodowej Rzecznik Praw Dziecka. – W związku z powyższym proszę o rozważenie wprowadzenia proponowanych rozwiązań – kończy.
 
Ministerstwo Sprawiedliwości od miesięcy podejmuje działania nakierowane na zwiększenie wiedzy prawnej dzieci i młodzieży. W tym roku zakończył się m.in. organizowany w całym kraju program spotkań edukacyjnych. To nie były zwykłe lekcje. Ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów w nowoczesny, kreatywny i mówiąc wprost – ciekawy sposób poznawało na nich tajniki wiedzy prawnej Zaproponowany przez resort sprawiedliwości program spotkał się z ciepłym przyjęciem uczniów i studentów.
Poza programem spotkań edukacyjnych, Minister Sprawiedliwości osobiście zaangażował się w inne organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekty związane z edukacją prawną młodzieży.
W Łodzi, w kwietniu tego roku zakończył się pilotażowy program praktycznej nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych. Programem objęto kilka tysięcy uczniów z ponad stu drugich klas. Zajęcia prowadziło w nich dwudziestu pięciu doświadczonych praktyków prawa - radców prawnych. Wnioski płynące z tej akcji są więcej niż satysfakcjonujące. Ponad 80% wszystkich uczniów oceniło lekcje jako potrzebne, wystawiając im przy tym ocenę bardzo dobrą.
 
W połowie maja ruszył drugi etap programu edukacji prawniczej, organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samorząd radców prawnych. Tym razem tajniki wiedzy prawnej poznają studenci uczelni wyższych, nie będących wyższymi uczelniami prawniczymi.
 
Dotychczas podejmowane akcje edukacyjne resortu spotkały się nie tylko z pozytywnym odbiorem uczniów i studentów, ale i samych nauczycieli. Już teraz włodarze innych miast zwracają się do resortu z prośbą o rozszerzenie programów na inne miasta. Podobne prośby płyną z kuratoriów. To dowód na to, że także nauczyciele, dostrzegają potrzebę edukacji prawnej. 
Kielce, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Staszów, Jędrzejów oraz Pińczów – to kolejne polskie miasta, które przyłączają się do organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorząd radców prawnych programu edukacji prawnej.
Inauguracja programu „Świadomy swoich praw obywatel” w województwie świętokrzyskim odbyła się w maju tego roku. W trakcie zajęć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dyskutowali m.in.: o problematyce prawnej dopalaczy, prawno-kryminologicznych aspektach przemocy w rodzinie, przestępstwach internetowych, czy też o bójkach i pobiciach w prawie karnym materialnym.
 
- Cieszę się, że prowadzony przez nas program spotyka się z tak ciepłym przyjęciem, nie tylko wśród uczniów, ale i osób oraz instytucji, którym dobro najmłodszych pokoleń leży na sercu – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – W kolejnym roku szkolnym rozszerzymy naszą akcję – deklaruje.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych