Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Prezydencja a prawo karne – spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Komisją LIBE
2011-07-12
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z europosłami wchodzącymi w skład dwóch Komisji Parlamentu Europejskiego: Komisji Prawnej (JURI) oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE).
Spotkanie z członkami Komisji JURI poświęcone było m.in. reformie sądownictwa Unii Europejskiej.
W trakcie spotkania z członkami komisji LIBE (zakres kompetencji Komisji to m.in. prawo karne), Minister Krzysztof Kwiatkowski przypomniał:
- Większość działań podejmowanych w ostatnich latach w ramach współpracy sądowej w sprawach karnych koncentrowała się na środkach represyjnych. Wzajemne uznawanie różnych rodzajów kar i zwalczanie poważnych przestępstw były głównymi kierunkami aktywności. Takie podejście jest zrozumiałe, bo otwarte granice nie mogą być wykorzystywane przez przestępców dla ucieczki i uniknięcia kary. Na obecnym etapie rozwoju chcemy jednak zmienić tę optykę. Stąd też nasza wizja i ogólny priorytet polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości, którym jest „Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej”.
- Za szczególnie istotne uważamy zakończenie prac nad dyrektywą dot. Europejskiego Nakazu Ochrony (EPO). Równocześnie dosłownie dzisiaj w grupie roboczej rozpoczęliśmy prace nad projektem dyrektywy ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Minister Sprawiedliwości przypomniał, że jako Prezydencja zamierzamy dążyć, w oparciu o mapę drogową przyjętą jeszcze za prezydencji szwedzkiej, do wzmocnienia praw proceduralnych dla osób podejrzanych i oskarżonych.
- Zależy na tym, aby szybko zakończyć prace nad projektem dyrektywy ws. prawa do informacji w postępowaniu karnym. Kluczowa w tym zakresie będzie współpraca z Parlamentem Europejskim. Już w pierwszych dniach naszej prezydencji intensywnie pracowaliśmy z kolegami z Parlamentu, a dziś miała miejsce kolejna sesja trilogu, która – jak mamy nadzieje - pomoże wypracować wkrótce akceptowalne dla wszystkich rozwiązania – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Minister poinformował członków Komisji, że niezwykle istotne są dla nas również prace nad projektem dyrektywy ws. prawa dostępu do adwokataw postępowaniu karnym.
- Zapewnienie prawa do porady adwokata na wczesnym etapie postępowania, jest kluczowym elementem dla zapewnienia rzetelnego procesu. Mamy świadomość, że jest to instrument być może najtrudniejszy z całej mapy drogowej ws. praw procesowych, który dotyka ważnych aspektów proceduralnych w systemach krajowych, ale liczymy tutaj na wspólną, konstruktywna pracę – zapowiedział Krzysztof Kwiatkowski.
- Mamy satysfakcję bycia jedną z pierwszych Prezydencji, które pracują razem z Parlamentem w zakresie spraw karnych już na nowych zasadach współdecydowania, gdzie Rada i Parlament są równymi parterami. Wierzymy, że w ciągu tego półrocza uda nam się pokazać, że ta współpraca jest jednym z najlepszych motorów rozwoju wymiaru sprawiedliwości UE – zakończył swoje wystąpienie Minister Sprawiedliwości RP.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości