Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sukces inwestycji w sądownictwie – nagrody konkursu Budowa Roku 2010
Główny cel konkursu „Budowa Roku”, to wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne oraz promocja inwestorów i wykonawców.
Konkurs organizowany jest corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
W tym roku nagrodę I stopnia, w kategorii budynki użyteczności publicznej
(Grupa II) otrzymał budynek Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
To nie wszystkie nagrody! Nagrodę II stopnia otrzymał budynek Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego w Łodzi. Dyplomy uznania przyznane zostały dla budynków: Sądu Rejonowego w Świdniku i Sądu Rejonowego w Rzeszowie.
- Ostatnie lata to bardzo dobry czas dla inwestycji w sądownictwie. Bardzo się cieszę, że nasze zaangażowanie i profesjonalizm docenili specjaliści – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Do czasu otwarcia nowej siedziby, Sąd Apelacyjny w Krakowie mieścił się w budynku pochodzącym z drugiej połowy lat 50. Do dyspozycji sędziów było jedynie pięć sal rozpraw, z których trzy nie przekraczały 24 m². Koszt nagrodzonej dzisiaj inwestycji to prawie 160 milionów złotych.
Budynek Sądu Apelacyjnego jest nowoczesny i funkcjonalny. Posiada 6 sal rozpraw z pokojami narad i pokojami dla świadków, dwie sale szkoleniowe, salę konferencyjną, pomieszczenia dla zatrzymanych, wyposażone w regały przesuwne archiwa oraz 134 pomieszczenia biurowe. W budynku zlokalizowano wszystkie komórki organizacyjne Sądu Apelacyjnego. Obiekt został dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.
Sąd Apelacyjny w Łodzi jest jednym z tych sądów w Polsce, do którego wpływa najwięcej spraw. W wyniku realizacji inwestycji opiewającej na kwotę ponad 56 milionów złotych uzyskano m.in. 178 pomieszczeń biurowo-administracyjnych, 22 sale rozpraw, 7 pomieszczeń socjalnych, parkingi na 177 stanowisk postojowych, pomieszczenia dla zatrzymanych z bezpiecznym i bezkolizyjnym doprowadzeniem osób zatrzymanych. Obiekt jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Cieszy mnie fakt modernizacji budynku, w którym mieści się siedziba sądu. Spełnia on wszelkie standardy, które gwarantują komfort pracy – dodał Minister Krzysztof Kwiatkowski.
Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Rzeszowie to: 35 sal rozpraw, 196 pomieszczeń biurowo-administracyjnych, 8 pomieszczeń socjalnych, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, parking z ponad 200 miejscami. Sąd Rejonowy w Rzeszowie do czasu wybudowania nowej siedziby przy ul. Kustronia był zlokalizowany w pięciu budynkach na terenie miasta. Koszt inwestycji to prawie 74 miliony zł.
W Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie, z siedzibą w Świdniku powstało 25 sal rozpraw z pokojami narad i pokojami dla świadków spełniających wymogi obowiązującego normatywu; 165 pomieszczeń biurowo-administracyjnych w pełni wyposażonych, w tym 31 pokoi dla sędziów. Budynek sądu, to nowoczesny i funkcjonalny obiekt dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w 4 dźwigi (w tym 3 osobowe) - wszystkie kondygnacje połączono windami osobowymi umożliwiającymi swobodny do nich dostęp.
Realizacja tej inwestycji zapewniła dobre warunki lokalowe dla Sądu Rejonowego Lublin - Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku oraz znaczną poprawę - w wyniku zwolnienia części powierzchni w dotychczasowych siedzibach - warunków pracy w Sądzie Rejonowym Lublin - Zachód w Lublinie.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości