Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Polsko – niemieckie konsultacje rządowe – Porozumienie Ministrów Sprawiedliwości

2011-06-21

 

- Bliskie sąsiedztwo rodzi wiele problemów w sferze  stosunków rodzinnych. Dlatego też nie można nie doceniać tych inicjatyw, które mogą przyczynić się do  lepszego i skuteczniejszego działania w interesie dzieci i rodziny – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z niemiecką minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.
 
Do spotkania doszło w ramach dzisiejszych polsko-niemieckich konsultacji rządowych, zorganizowanych w ramach 20.rocznicy podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.
 
Najważniejszym elementem spotkania było podpisanie Porozumienia pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości RP a Federalnym Ministerstwem Sprawiedliwości RFN o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.
 
- Przywiązujemy  wielką wagę do dobrej współpracy w tego rodzaju sprawach ze stroną niemiecką. Każdego roku otrzymujemy wiele wniosków zarówno rodziców zamieszkałych w Niemczech o zarządzenie powrotu dzieci do Niemiec, jak i wniosków rodziców zamieszkałych w Polsce o zarządzenie powrotu dzieci do Polski. Nierzadko są to sprawy trudne z uwagi na nagromadzone emocje, dotyczące konfliktów pomiędzy rodzicami i wzajemnych relacji z dzieckiem – przypomniał polski Minister Sprawiedliwości.
 
Znaczenie mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w zakresie władzy rodzicielskiej, uprowadzeń dzieci  czy  wykonywania kontaktów z dziećmi jest nie do przecenienia. Mediacja, jako alternatywa dla postępowania sądowego, stwarza możliwość wypracowania rozwiązania sporu na warunkach ustalonych przez strony sporu, którymi są z reguły rodzice.
 
- Tym bardziej zasługuje na wsparcie inicjatywa współpracy w zakresie mediacji międzynarodowych, w wypadkach, gdy strony konfliktu zamieszkują w różnych państwach – zgodzili się ministrowie sprawiedliwości Polski i Niemiec.
 
- Jestem przekonany, że podpisanie tego porozumienia w istotny sposób przyczyni się do rozwiązywania tak trudnych niekiedy problemów rodzinnych w sposób najbardziej zgodny z dobrem dzieci – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski.
 
W trakcie dzisiejszego spotkania ministrowie sprawiedliwości Polski i Niemiec dyskutowali także o priorytetach polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (z zakresu wymiaru sprawiedliwości). Podsumowali także dotychczasową współpracę.
 
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury uczestniczy w programie wymiany sędziów i prokuratorów („Exchange Programme”) w ramach współpracy z EJTN (European Judicial Training Network). Co roku kilku sędziów i prokuratorów z Polski uczestniczy w programie wymiany (grupowej lub indywidulanej) w jednym z krajów europejskich, w tym w Niemczech. W 2010 r. trzech polskich sędziów wzięło udział w stażach na terenie Niemiec, w 2011 r. - 4.
 
- W ramach programów stażowych, finansowanych ze środków europejskich, jedynym beneficjentem jest Polska. Przeanalizowaliśmy dzisiaj z czego wynika brak skuteczności strony niemieckiej w realizowaniu tych programów – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski.
 
Ministrowie rozmawiali także o realizacji polskich i niemieckich Europejskich Nakazów Aresztowania. Strona niemiecka realizuje ich więcej. W 2010 r. Polska wydała do Niemiec 446 ENA, Niemcy skierowali do Polski 155. 2009 r.: ENA wydane do Niemiec – 614, ENA skierowane do Polski – 195.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

IMG_8468.jpg
IMG_8476.jpg
IMG_8492.jpg
lista aktualności archiwalnych