Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

_MG_7931.jpg
_MG_7982.jpg

„Aktualne tendencje w polskim i niemieckim prawie spółek i prawie koncernowym” – konferencja naukowa z udziałem Ministra Sprawiedliwości

2011-06-02

- To dobra okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat zainicjowanych przez działającą przy Ministrze Sprawiedliwości Komisję Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego prac legislacyjnych nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, zmierzającą do reformy spółki zo.o. jako najpopularniejszej formy spółki kapitałowej – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie konferencji „Aktualne tendencje w polskim i niemieckim prawie spółek i prawie koncernowym”.Spotkanie, pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości RP oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim. Konferencja została zorganizowana z okazji 80. urodzin prof. Marcusa Luttera. – Zamierzeniem tej reformy jest wprowadzenie instytucji udziałów beznominałowych – jako rozwiązania dostępnego zarówno dla nowo tworzonych spółek, jak i dla spółek działających już na rynku, które to udziały mają przyczynić się do uelastycznienia struktury majątkowej spółki zo.o. – dodał Minister Sprawiedliwości.

 

Założeniem, które legło u podstaw zaincjonowania tych prac legislacyjnych było dążenie do zwiększenia konkurencyjności polskich spółek z ograniczona odpowiedzialnością, m.in. przez takie ukształtowanie ich struktury organizacyjnej, która umożliwia sprawne i efektywne funkcjonowanie tych podmiotów, także na rynku wspólnotowym, w związku z możliwością transgranicznego łączenie się spółek, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony wierzycieli.

- W dziedzinie tak dynamicznej, jaką jest prawo gospodarcze, rolą pracodawcy jest racjonalne reagowanie na procesy społeczno-ekonomiczne, zachodzące w gospodarce i stwarzanie takich ram prawnych, które pozwolą na optymalne wykorzystanie potencjału ekonomicznego podmiotów – uczestników rynku – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Minister odniósł się także do innej kwestii, równie istotnej z punktu widzenia dalszego rozwoju prawa spółek – do wprowadzenia do polskiego systemu prawnego regulacji prawa koncernowego (holdingowego).
Wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego (prawa grup spółek, prawa koncernowego), które – w szerokim znaczeniu doktrynalnym – reguluje relacje prywatno-prawne między spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników zwłaszcza spółki zależnej – postulowane jest przez wielu polskich przedsiębiorców.

 

- Dostrzegając złożoność wspomnianej problematyki oraz różne opinie formułowane przez przedstawicieli doktryny w tej sprawie, odnośnie przyjęcia określonych regulacji tej materii w polskim prawie, chciałbym wyraźnie podkreślić, iż Ministerstwo Sprawiedliwości jest otwarte na takie propozycje, które będą stanowić spójną koncepcję uregulowania prawa koncernowego, godzącą różne poglądy, a przede wszystkim odpowiadającą potrzebom współczesnego obrotu gospodarczego i postulatom przedsiębiorców, którzy przede wszystkim będą adresatami tych rozwiązań – zadeklarował Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Przepisy prawa koncernowego są tworzone z myślą o przedsiębiorcach i w głównej mierze są dla nich przeznaczone – dodał.

 

Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył również, że szczegółowe propozycje uregulowań winny być poprzedzone możliwie najszerszą dyskusją, zarówno w kręgu ekspertów – teoretyków i praktyków prawa, jak i w środowiskach zrzeszających przedsiębiorców.

 

Konferencja „Aktualne tendencje w polskim i niemieckim prawie spółek i prawie koncernowym” została zorganizowana z okazji 80.urodzin prof. Marcusa Luttera. W trakcie dzisiejszego spotkania profesor z rąk Ministra odebrał Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości.

 

- Profesor Lutter jest wybitnym znawcą prawa prywatnego, zwłaszcza spółek kapitałowych i umów gospodarczych. Prowadzone przez niego badania naukowe doprowadziły do powstania tzw. „szkoły Luttera”. Ich wynikiem jest kilkaset publikacji z zakresu prawa cywilnego, handlowego i pracy – przypomniał w trakcie uroczystości Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Na szczególne podkreślenie zasługuje nieoceniona pomoc Profesora, której udziela działającej przy Ministrze Sprawiedliwości Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, służąc wiedzą i wieloletni doświadczeniem w sprawach dostosowania do standardów unijnych polskiego prawa cywilnego i handlowego – dodał.

 

Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych