Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z przedstawicielem Służb Prawnych Sekretariatu Generalnego Rady UE
W ramach przygotowań do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odbywa szereg spotkań z ministrami sprawiedliwości pozostałych państw członkowskich UE, a także z wysokimi przedstawicielami instytucji UE.
Dzisiaj miały miejsce konsultacje Ministra Sprawiedliwości z Julianem Schutte, Zastępcą Dyrektora Generalnego w Służbach Prawnych Sekretariatu Generalnego Rady i jednocześnie Dyrektorem Dyrekcji - Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne w tych służbach.
Służby Prawne pełnią rolę opiniodawczo - doradczą dla Prezydencji w zakresie procesu stanowienia prawa UE.
W ramach spotkania omówiono najważniejsze priorytety Polski w obszarze wymiaru sprawiedliwości w ramach prawa cywilnego, karnego oraz handlowego a także kontekst instytucjonalny sprawowania Prezydencji po wejściu w życie Traktatu z Lizbony.
Dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się także spotkanie ekspertów Ministerstwa Sprawiedliwości z Fernandem Paulino Pereirą – naczelnikiem wydziału współpracy sądowej w sprawach cywilnych Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej. Spotkanie, mające charakter roboczych konsultacji, zostało w całości poświęcone omówieniu szczegółów zbliżającego się przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych.
Po poruszeniu ogólnych zagadnień dotyczących zasad współpracy zarówno wewnątrz Rady UE, jak i między instytucjami uczestniczącymi w procesie stanowienia prawa UE, omówione zostały konkretne instrumenty z obszaru współpracy sądowej w sprawach cywilnych, w zakresie których toczyć się będą prace w okresie polskiej prezydencji. W szczególności skupiono się na tematach, będących resortowymi priorytetami, takimi jak projekt zmiany rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych – tzw. Bruksela I, czy Zieloną Księgą Komisji w sprawie możliwości politycznych w zakresie postępów w kierunku ustanowienia europejskiego prawa umów dla konsumentów i przedsiębiorstw, która również posłuży jako temat do rozmów podczas lipcowej nieformalnej Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Sopocie.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości