Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Priorytety polskiej Prezydencji oraz negocjacje dot. Porozumienia o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych – spotkanie z niemiecką minister sprawiedliwości
- Polsko – niemiecką współpracę w sprawach rodzinnych, w tym zwłaszcza dotyczących wykonywania prawa do opieki, kontaktów z dziećmi i uprowadzeń dzieci oceniamy jako bardzo dobrą. Zważywszy jednak na fakt, że bliskie sąsiedztwo rodzi wiele problemów w sferze stosunków rodzinnych, nie można nie doceniać tych inicjatyw, które mogą przyczynić się do lepszego i skuteczniejszego działania w interesie dzieci i rodziny – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z niemiecką minister Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.
Minister Krzysztof Kwiatkowski z niemiecką minister sprawiedliwości spotkał się dzisiaj w Berlinie. Wizyta to kolejny etap przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali na temat priorytetów polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, negocjowali również Porozumienie o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.
- Znaczenie mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w zakresie władzy rodzicielskiej, uprowadzeń dzieci czy wykonywania kontaktów z dziećmi jest nie do przecenienia. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że mediacja – jako alternatywa dla postępowania sądowego - stwarza możliwość wypracowania rozwiązania sporu na warunkach ustalonych przez strony sporu, którymi są z reguły rodzice. Tym bardziej zasługuje na wsparcie inicjatywa współpracy w zakresie mediacji międzynarodowych, w wypadkach, gdy strony konfliktu zamieszkują w różnych państwach – powiedział w trakcie spotkania polski Minister Sprawiedliwości. - Przywiązujemy wielką wagę do dobrej współpracy w tego rodzaju sprawach ze stroną niemiecką. Każdego roku otrzymujemy wiele wniosków zarówno rodziców zamieszkałych w Niemczech o zarządzenie powrotu dzieci do Niemiec, jak i wniosków rodziców zamieszkałych w Polsce o zarządzenie powrotu dzieci do Polski. Nierzadko są to sprawy trudne z uwagi na nagromadzone emocje, dotyczące konfliktów pomiędzy rodzicami i wzajemnych relacji z dzieckiem – dodał Krzysztof Kwiatkowski.
Polsko-niemiecka współpraca dwustronna w dziedzinie mediacji istnieje od kilku lat. Wyrazem tej współpracy są regularne spotkania polskich i niemieckich sędziów i mediatorów rodzinnych, które zaowocowały przyjęciem tzw. deklaracji Wrocławskiej oraz deklaracji z Wustrau. W dokumentach tych potwierdzono zainteresowanie i celowość współpracy w dziedzinie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych oraz uzgodniono standardy takich mediacji.
Od 2009 r. prowadzone były ustalenia z przedstawicielami Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości RFN, dotyczące współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.
- Jestem przekonany, że podpisanie tego porozumienia w istotny sposób przyczyni się do rozwiązywania tak trudnych niekiedy problemów rodzinnych w sposób najbardziej zgodny z dobrem dzieci – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Poza negocjacjami w sprawie Porozumienia o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych, ministrowie wiele miejsca poświęcili również priorytetom polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Nasze priorytety z zakresu prawa cywilnego to m.in. Europejskie Prawo Umów oraz projekt rozporządzenia w sprawie dziedziczenia – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski.
Minister Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował także priorytety z zakresu prawa karnego, a do tych należy m.in. pakiet dotyczący ochrony ofiar.
- Podzielamy podejście do traktowania priorytetowo kwestii wzmocnienia pozycji ofiar, tak w postępowaniu karnym, jak i poza nim. Uważam, iż jest to szczególnie cenna inicjatywa, bo postrzegam rozbudowę praw ofiar jako szansę na stworzenie systemu sprawiedliwości naprawczej, którego celem nie jest tylko i wyłącznie osadzenie sprawcy w zakładzie karnym, ale też przywrócenie zaburzonej przestępstwem równowagi – zadeklarował Minister Sprawiedliwości.
Kolejna grupa naszych działań w trakcie Prezydencji, koncentrować się będzie na kontynuacji prac w celu wzmocnienia praw podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym, prowadzonych w formule „krok po kroku”, zainicjowanej w trakcie prezydencji szwedzkiej (m.in. prawo podejrzanych do adwokata).
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości