Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

pol-niem.jpg

Priorytety polskiej Prezydencji oraz negocjacje dot. Porozumienia o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych – spotkanie z niemiecką minister sprawiedliwości

2011-05-26

- Polsko – niemiecką współpracę w sprawach rodzinnych, w tym zwłaszcza dotyczących wykonywania prawa do opieki, kontaktów z dziećmi i uprowadzeń dzieci oceniamy jako bardzo dobrą. Zważywszy jednak na fakt, że bliskie sąsiedztwo rodzi wiele problemów w sferze stosunków rodzinnych, nie można nie doceniać tych inicjatyw, które mogą przyczynić się do lepszego i skuteczniejszego działania w interesie dzieci i rodziny – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z niemiecką minister Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.

 

Minister Krzysztof Kwiatkowski z niemiecką minister sprawiedliwości spotkał się dzisiaj w Berlinie. Wizyta to kolejny etap przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali na temat priorytetów polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, negocjowali również Porozumienie o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.

 

- Znaczenie mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w zakresie władzy rodzicielskiej, uprowadzeń dzieci czy wykonywania kontaktów z dziećmi jest nie do przecenienia. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że mediacja – jako alternatywa dla postępowania sądowego - stwarza możliwość wypracowania rozwiązania sporu na warunkach ustalonych przez strony sporu, którymi są z reguły rodzice. Tym bardziej zasługuje na wsparcie inicjatywa współpracy w zakresie mediacji międzynarodowych, w wypadkach, gdy strony konfliktu zamieszkują w różnych państwach – powiedział w trakcie spotkania polski Minister Sprawiedliwości. - Przywiązujemy wielką wagę do dobrej współpracy w tego rodzaju sprawach ze stroną niemiecką. Każdego roku otrzymujemy wiele wniosków zarówno rodziców zamieszkałych w Niemczech o zarządzenie powrotu dzieci do Niemiec, jak i wniosków rodziców zamieszkałych w Polsce o zarządzenie powrotu dzieci do Polski. Nierzadko są to sprawy trudne z uwagi na nagromadzone emocje, dotyczące konfliktów pomiędzy rodzicami i wzajemnych relacji z dzieckiem – dodał Krzysztof Kwiatkowski.

 

Polsko-niemiecka współpraca dwustronna w dziedzinie mediacji istnieje od kilku lat. Wyrazem tej współpracy są regularne spotkania polskich i niemieckich sędziów i mediatorów rodzinnych, które zaowocowały przyjęciem tzw. deklaracji Wrocławskiej oraz deklaracji z Wustrau. W dokumentach tych potwierdzono zainteresowanie i celowość współpracy w dziedzinie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych oraz uzgodniono standardy takich mediacji.


Od 2009 r. prowadzone były ustalenia z przedstawicielami Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości RFN, dotyczące współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.

- Jestem przekonany, że podpisanie tego porozumienia w istotny sposób przyczyni się do rozwiązywania tak trudnych niekiedy problemów rodzinnych w sposób najbardziej zgodny z dobrem dzieci – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Poza negocjacjami w sprawie Porozumienia o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych, ministrowie wiele miejsca poświęcili również priorytetom polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 

- Nasze priorytety z zakresu prawa cywilnego to m.in. Europejskie Prawo Umów oraz projekt rozporządzenia w sprawie dziedziczenia – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski.


Minister Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował także priorytety z zakresu prawa karnego, a do tych należy m.in. pakiet dotyczący ochrony ofiar.


- Podzielamy podejście do traktowania priorytetowo kwestii wzmocnienia pozycji ofiar, tak w postępowaniu karnym, jak i poza nim. Uważam, iż jest to szczególnie cenna inicjatywa, bo postrzegam rozbudowę praw ofiar jako szansę na stworzenie systemu sprawiedliwości naprawczej, którego celem nie jest tylko i wyłącznie osadzenie sprawcy w zakładzie karnym, ale też przywrócenie zaburzonej przestępstwem równowagi – zadeklarował Minister Sprawiedliwości.


Kolejna grupa naszych działań w trakcie Prezydencji, koncentrować się będzie na kontynuacji prac w celu wzmocnienia praw podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym, prowadzonych w formule „krok po kroku”, zainicjowanej w trakcie prezydencji szwedzkiej (m.in. prawo podejrzanych do adwokata).


Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych