Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IBA full logo blue.jpg

Minister Sprawiedliwości na VI Dorocznej Konferencji Prezesów Adwokatur oraz Śródrocznym Zgromadzeniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (IBA)

2011-05-25
- VI Szczyt Prezydentów Światowych Organizacji Prawniczych to wydarzenie największej rangi w środowisku prawniczym całego świata. Decyzja o wyborze Polski jako miejsca organizacji Szczytu podkreśla prestiż naszego państwa na arenie międzynarodowej, pokazując znaczenie naszego kraju również w tej elitarnej dziedzinie życia zawodowego. Dziedzinie życia, która ma niezwykle znaczący wpływ zarówno na właściwe funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa, byt jego obywateli, jak i stan gospodarki – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
 
Jedna z organizowanych w ramach Szczytu dyskusji poświęcona była kosztom elektronicznej komunikacji z sądami. W tym kontekście Minister Sprawiedliwości przedstawił podejmowane w ostatnim czasie przez resort działania.
 
- Na tym tle nasz kraj może pochwalić się bardzo innowacyjnymi i ciekawymi rozwiązaniami – przyznał Krzysztof Kwiatkowski. – Uruchomiliśmy m.in. e-sąd. Powodowie przy wniesieniu pozwu, w odróżnieniu od opłat w „tradycyjnym” sądzie, opłacają jedną czwartą opłaty zamiast całej i nie muszą, w razie zakończenia sprawy przez wydanie prawomocnego nakazu zapłaty, czekać na zwrot przez sąd trzech czwartych opłaty. Ponadto, powodowie nie muszą uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, bowiem nie składają w e-sądzie dokumentu pełnomocnictwa, a jedynie powołują się na jego udzielenie. Znacznie niższe są także koszty przygotowania i wysłania pozwów, ponieważ powodowie nie muszą ponosić opłat pocztowych, nie zużywają papieru i drukarek – przypomniał Minister Sprawiedliwości.
 
Krzysztof Kwiatkowski wspomniał także o innych działaniach resortu: możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet, projekcie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wdrażaniunagrywania rozpraw sądowych, czy też zamiarze wprowadzenia tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego.
 
W trakcie Szczytu Minister Krzysztof Kwiatkowski uhonorował czterech wybitnych prawników, będących jednocześnie członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników.
 
Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości otrzymali:
1. Akira Kawamura – Prezydent International Bar Association (IBA),
2. James M. Klotz – Przewodniczący Komisji Spraw Samorządowych IBA,
3. Maria Ślązak – radca prawny, członek Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych,
4. Tomasz Wardyński – adwokat, członek Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie.
 
Utworzone w 1947 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników (IBA), jest największą organizacją prawniczą, skupiającą 197 adwokatur i samorządów zawodowych prawników z całego świata. Należy do niego ponadto przeszło 40 tysięcy indywidualnych prawników i firm prawniczych, skupiających czołowych ekspertów, praktyków i legislatorów.
IBA wpływa na rozwój międzynarodowych reform prawa i kształtuje przyszłość zawodów prawniczych na całym świecie. Posiada również duże doświadczenie w udzielaniu pomocy światowemu środowisku prawniczemu. Do głównych celów działalności IBA należą:
   promowanie wymiany informacji pomiędzy samorządami prawniczymi na całym świecie,
   wspieranie niezależności sądownictwa i prawa do niezależnego wykonywania zawodu prawnika,
   obrona praw człowieka i wolności obywatelskich.
Działając w dwóch sekcjach – wykonywania zawodu oraz interesu publicznego i zawodowego, IBA obejmuje swym działaniem wszystkie obszary prawa i pola działania zawodów prawniczych, jak również jest światowym głosem prawników służącym obronie interesu publicznego i zasad ładu demokratycznego na świecie.
Organizowany od sześciu lat Światowy Szczyt Prezesów Adwokatur i Organizacji Prawniczych jest głównym światowym forum dyskusji na temat roli prawników i ich samorządów zawodowych w zapewnianiu praworządności w krajach całego świata oraz dostępu ich obywateli do niezależnego wymiaru sprawiedliwości.
Konferencja ta będzie poświęcona najważniejszymi tematom dotykającym światowe organizacje prawnicze: od problemów etycznych i wyzwań stojących przed samorządami zawodowymi we współczesnym świecie do kierunków rozwoju tych zawodów w perspektywie 2020 roku.
 
Fakt zorganizowania kolejnego Szczytu w Polsce świadczy o wysokiej pozycji polskich prawników w międzynarodowych strukturach zawodowych. Poprzednie Konferencje miały miejsce:
- 2010 rok - w Kopenhadze
- 2009 rok – w Paryżu
- 2008 rok – w Amsterdamie
- 2007 rok – w Zagrzebiu
- 2006 rok – w Londynie.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych