Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na VI Dorocznej Konferencji Prezesów Adwokatur oraz Śródrocznym Zgromadzeniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (IBA)
2011-05-25
- VI Szczyt Prezydentów Światowych Organizacji Prawniczych to wydarzenie największej rangi w środowisku prawniczym całego świata. Decyzja o wyborze Polski jako miejsca organizacji Szczytu podkreśla prestiż naszego państwa na arenie międzynarodowej, pokazując znaczenie naszego kraju również w tej elitarnej dziedzinie życia zawodowego. Dziedzinie życia, która ma niezwykle znaczący wpływ zarówno na właściwe funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa, byt jego obywateli, jak i stan gospodarki – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Jedna z organizowanych w ramach Szczytu dyskusji poświęcona była kosztom elektronicznej komunikacji z sądami. W tym kontekście Minister Sprawiedliwości przedstawił podejmowane w ostatnim czasie przez resort działania.
- Na tym tle nasz kraj może pochwalić się bardzo innowacyjnymi i ciekawymi rozwiązaniami – przyznał Krzysztof Kwiatkowski. – Uruchomiliśmy m.in. e-sąd. Powodowie przy wniesieniu pozwu, w odróżnieniu od opłat w „tradycyjnym” sądzie, opłacają jedną czwartą opłaty zamiast całej i nie muszą, w razie zakończenia sprawy przez wydanie prawomocnego nakazu zapłaty, czekać na zwrot przez sąd trzech czwartych opłaty. Ponadto, powodowie nie muszą uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, bowiem nie składają w e-sądzie dokumentu pełnomocnictwa, a jedynie powołują się na jego udzielenie. Znacznie niższe są także koszty przygotowania i wysłania pozwów, ponieważ powodowie nie muszą ponosić opłat pocztowych, nie zużywają papieru i drukarek – przypomniał Minister Sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski wspomniał także o innych działaniach resortu: możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet, projekcie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wdrażaniunagrywania rozpraw sądowych, czy też zamiarze wprowadzenia tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego.
W trakcie Szczytu Minister Krzysztof Kwiatkowski uhonorował czterech wybitnych prawników, będących jednocześnie członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników.
Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości otrzymali:
1. Akira Kawamura – Prezydent International Bar Association (IBA),
2. James M. Klotz – Przewodniczący Komisji Spraw Samorządowych IBA,
3. Maria Ślązak – radca prawny, członek Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych,
4. Tomasz Wardyński – adwokat, członek Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie.
Utworzone w 1947 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników (IBA), jest największą organizacją prawniczą, skupiającą 197 adwokatur i samorządów zawodowych prawników z całego świata. Należy do niego ponadto przeszło 40 tysięcy indywidualnych prawników i firm prawniczych, skupiających czołowych ekspertów, praktyków i legislatorów.
IBA wpływa na rozwój międzynarodowych reform prawa i kształtuje przyszłość zawodów prawniczych na całym świecie. Posiada również duże doświadczenie w udzielaniu pomocy światowemu środowisku prawniczemu. Do głównych celów działalności IBA należą:
• promowanie wymiany informacji pomiędzy samorządami prawniczymi na całym świecie,
• wspieranie niezależności sądownictwa i prawa do niezależnego wykonywania zawodu prawnika,
• obrona praw człowieka i wolności obywatelskich.
Działając w dwóch sekcjach – wykonywania zawodu oraz interesu publicznego i zawodowego, IBA obejmuje swym działaniem wszystkie obszary prawa i pola działania zawodów prawniczych, jak również jest światowym głosem prawników służącym obronie interesu publicznego i zasad ładu demokratycznego na świecie.
Organizowany od sześciu lat Światowy Szczyt Prezesów Adwokatur i Organizacji Prawniczych jest głównym światowym forum dyskusji na temat roli prawników i ich samorządów zawodowych w zapewnianiu praworządności w krajach całego świata oraz dostępu ich obywateli do niezależnego wymiaru sprawiedliwości.
Konferencja ta będzie poświęcona najważniejszymi tematom dotykającym światowe organizacje prawnicze: od problemów etycznych i wyzwań stojących przed samorządami zawodowymi we współczesnym świecie do kierunków rozwoju tych zawodów w perspektywie 2020 roku.
Fakt zorganizowania kolejnego Szczytu w Polsce świadczy o wysokiej pozycji polskich prawników w międzynarodowych strukturach zawodowych. Poprzednie Konferencje miały miejsce:
- 2010 rok - w Kopenhadze
- 2009 rok – w Paryżu
- 2008 rok – w Amsterdamie
- 2007 rok – w Zagrzebiu
- 2006 rok – w Londynie.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości