Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Licencja: Wikimedia Commons

Europejskie prawo kontraktowe oraz rozporządzenie Bruksela I – spotkanie z Burmistrzem City of London

2011-05-17

 

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Michaelem Bearem – burmistrzem City Of London (Lord Mayor of the City of London).
 
W spotkaniu, które poświęcone było priorytetom polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, udział wziął także m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Igor Dzialuk.
 
Dyskusja w większości poświęcona była europejskiemu prawu kontraktowemu.
 
- W trakcie trwania naszej Prezydencji chcemy zainicjować dyskusję na temat projektu instrumentu, dotyczącego europejskiego prawa umów – poinformował Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Obecnie aż 61% transakcji sprzedaży przez Internet, konsumentom z innych państw członkowskich, nie dochodzi do skutku tylko ze względu na miejsce zamieszkania konsumentów. Jedną z przyczyn jest to, że sprzedawcy nie chcą angażować się w transakcje w obawie przed ewentualnymi sporami regulowanymi prawami konsumenta w tych państwach. Chcemy stworzyć dogodne warunki dla rozwoju handlu i tym samym poszerzyć rynek dla sprzedawców, a także dla konsumentów, ze wszystkich państw członkowskich. – wyjaśnił Minister Sprawiedliwości.
Zdaniem Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego pomocny w tym może być właśnie instrument opcjonalny, który jednocześnie nie będzie prowadził do harmonizacji prawa cywilnego w Unii Europejskiej, której jesteśmy przeciwni.
 
Przedsiębiorcy związani ze środowiskiem City of London wyrażali do tej pory obawy związane z przyjęciem takiego instrumentu. Stąd spotkanie z Michaelem Bearem. Główną obawą jaką wskazywano było zagrożenie pozycji prawa angielskiego jako prawa będącego najczęściej podstawą międzynarodowych transakcji handlowych.
 
- Nasza koncepcja kierowana jest przede wszystkim do konsumentów i małych przedsiębiorców – wyjaśnił Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Bardzo wyraźnie chciałbym zaznaczyć opcjonalność tego systemu. Obie strony transakcji będą musiały się na to zgodzić – dodał.
Deklaracja Ministra została przyjęta z dużym zainteresowaniem.
 
Drugim, poruszonym w trakcie spotkania tematem, było rozporządzenie Bruksela I.
 
- Kolejnym instrumentem z zakresu spraw cywilnych stanowiącym nasz priorytet jest zmiana rozporządzenia Rady w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Bruksela I) – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski. - Konieczne jest ulepszenie tego instrumentu prawnego - dodał.
 
Przyjęcie zmian w rozporządzeniu jeszcze bardziej ułatwi swobodny przepływ orzeczeń w Unii Europejskiej oraz dochodzenie przez obywateli UE ich praw we wszystkich państwach członkowskich – uznali uczestnicy spotkania.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych