Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Więźniowie będą przeciwdziałać powodzi – Porozumienie Służby Więziennej oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
2011-03-24
Współpraca w zakresie zatrudniania skazanych przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej na rzecz ochrony przeciwpowodziowej – to główny cel podpisanego dzisiaj Porozumienia pomiędzy Służbą Więzienną oraz Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej.
Dokument podpisali dzisiaj – w obecności Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Stanisława Chmielewskiego oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego - Dyrektor Generalny Służby Więziennej – gen. Jacek Włodarski oraz Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – dr Leszek Karwowski. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Najlepszą resocjalizacją jest praca. Osadzeni są tam, gdzie społeczeństwo ich potrzebuje – powiedział w trakcie uroczystości Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Ubiegłoroczne powodzie, po raz kolejny, wyraźnie pokazały, jak pożyteczna społecznie jest pomoc więźniów przy zapobieganiu powodziom oraz przy usuwaniu ich skutków. W najtrudniejszym okresie majowych powodzi, w umacnianie wałów i niesienie pomocy ofiarom powodzi zaangażowanych było ponad 6000 tysięcy więźniów i 1600 funkcjonariusze Służby Więziennej z różnych części Polski - dodał.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na pracowników pracujących przy utrzymaniu we właściwym stanie urządzeń hydrotechnicznych zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom miejscowości zagrożonych powodziami podjęto decyzję o nawiązaniu stałej współpracy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Służby Więziennej a Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej.
W pierwszym okresie współpracy więźniowie będą wykonywać prace polegające przede wszystkim na porządkowaniu terenów położonych między wałami rzek. Usuwać będą zbędne drzewa i krzewy, które nadmiernie się rozrastając blokują swobodny przepływ wody i mogą powodować jej spiętrzenia, a w konsekwencji lokalne powodzie.
Porozumienie zawarte pomiędzy Centralnym Zarządem Służby Więziennej a Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej doskonale wpisuje się w podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Służbę Więzienną działania w zakresie uspołecznienia wykonywania kary pozbawienia wolności oraz readaptacji skazanych przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych.
- Liczymy, że dzięki dzisiaj podpisanemu porozumieniu będziemy mogli skuteczniej chronić Polaków przed zagrożeniami wynikającymi z powodzi. Chcemy współdziałać w całej Polsce. Są miejsca, gdzie jest trudno dotrzeć. Miejsca te wymagają pracy i zaangażowania pracy człowieka, bo bez mozolnej i ciężkiej pracy ludzi nie uda się skutecznie zapobiegać ochronie przeciwpowodziowej – powiedział dzisiaj Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski.
- Dziękuję za tę inicjatywę. To ogromne wyzwanie i wsparcie – powiedział Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – dr Leszek Karwowski
Służba Więzienna uczestniczy w szeroko rozumianych działaniach z zakresu ochrony środowiska. W ubiegłym roku, po raz kolejny, grupa skazanych (2300 osób) uczestniczyła w ogólnoświatowej akcji sprzątania świata. Uczestnictwo w tej akcji skazani traktują, jako pewnego rodzaju wyróżnienie.
W jednostkach penitencjarnych w ramach działań proekologicznych prowadzona jest zbiórka zużytych baterii oraz segregacja śmieci i odpadów.
W 2010 r. Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podpisali porozumienie o zatrudnieniu skazanych na terenach działania Lasów Państwowych. W ramach realizacji tego porozumienia skazani zatrudnieni są przy zadrzewianiu oraz porządkowaniu terenów leśnych.
Służba Więzienna wystąpiła do Ministerstwa Środowiska z inicjatywą włączenia osób odbywających karę pozbawiania wolności w działania przeciwpowodziowe. Efektem podjętych działań ma jest podpisanie przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Porozumienia, dotyczącego nieodpłatnego zatrudnienia skazanych przy pracach związanych z gospodarka wodną. W tym zakresie Służba Więzienna podjęła już konkretne działania, które zaowocowały podpisaniem przez dyrektorów okręgowych Służby Więziennej z dyrektorami Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej porozumień dotyczących skierowania do nieodpłatnego zatrudnienia przy pracach przeciwpowodziowych skazanych z jednostek penitencjarnych położonych na terenie działania danego dyrektora okręgowego. Zakres prac skazanych obejmować będzie oczyszczanie rowów i przepustów melioracyjnych, usuwanie drzew, krzewów i zarośli z wałów przeciwpowodziowych oraz porządkowanie terenów przy wałach i innych obiektach przeciwpowodziowych.
Poza przedstawionymi już działaniami, osadzeni realizując swoje obowiązki wynikające z zapisów Kodeksu karnego wykonawczego, nieodpłatnie zatrudnieni są przy pracach publicznych, wykonywanych na rzecz samorządów terytorialnych oraz wykonywanych na cele charytatywne.
W ramach realizowania umów i porozumień zawieranych przez dyrektorów jednostek penitencjarnych z przedstawicielami władz lokalnych skazani są zatrudnieni przy porządkowaniu terenów miast i gmin, prowadzą prace porządkowe i gospodarcze na terenie placówek oświatowych oraz obiektów sportowych a także w domach opieki społecznej i hospicjach.
W tej formie zatrudnionych jest obecnie 3140 skazanych, którzy w styczniu 2011 r. w skali całego kraju wykonali prace o wartości ok. 2 550 000 złotych. W 2010 r. zatrudnionych zostało 38 335 skazanych, którzy w skali całego kraju wykonali prace o wartości 29 689 880 złotych.
Poziom zatrudnienia we wszystkich formach – dane na koniec lutego.
Zatrudnienie odpłatne – 12917
Przywięzienne przedsiębiorstwa – 1141
Instytucje gospodarki budżetowej – 871
Kontrahenci pozawięzienni – 3155
Prace porządkowe wykonywanie w jednostkach SW – 7624
Zatrudnienie nieodpłatne – 10304
Prace publiczne – 2309
Prace charytatywne 463
Prace porządkowe wykonywanie w jednostkach SW – 7502
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości