Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMG_8065.jpg
_MG_8036.jpg
IMG_8070.jpg

Konferencja Ministra Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa szkół wyższych

2011-03-22

- Powszechnie wiadomo, że od wielu lat prawo jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Wykształcenie to jest bardzo cenione na rynku pracy. W efekcie, absolwentów wydziałów prawa można spotkać niemal we wszystkich środowiskach zawodowych, często na kierowniczych stanowiskach – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie konferencji z dziekanami Wydziałów Prawa Szkół Wyższych. Spotkanie odbywa się w dniach 21-23 marca w Popowie k. Warszawy. - Taką wiedzą kieruje się zapewne młodzież: studia prawnicze są jednymi z najczęściej wybieranych. Obecnie na wydziałach prawa wszystkich uczelni wyższych studiuje łącznie ok. 60 000 osób – dodał Minister.

 
Konferencja poświęcona jest m.in. omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną przeprowadzonych w 2010 r. Po raz pierwszy, na tej konferencji, omówione zostały także wyniki egzaminów na aplikację ogólną. Ponadto w trakcie konferencji została przeprowadzona debata w sprawie państwowego egzaminu zawodowego dla absolwentów wyższych szkół państwowych.
 
Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Barbara Kudrycka.
 
Minister Krzysztof Kwiatkowski w swoim wystąpieniu nawiązał do obecnego systemu kształcenia prawników. Zwrócił również uwagę na plany zmian w zakresie dostępu absolwentów studiów prawniczych do zawodu prawnika, podkreślając zainteresowanie młodych prawników odbywaniem aplikacji oraz mając na uwadze znaczenie, jakie w ramach dostępu do zawodu prawnika odgrywają studia prawnicze.
W pierwszym dniu konferencji uczestniczył także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Grzegorz Wałejko, natomiast w drugim dniu udział w konferencji wziął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Piotr Kluz.
Konferencja rozpoczęła się prezentacją wyników egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną.
 
- Najwyższą zdawalność tych egzaminów już po raz trzeci odnotowano wśród absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W podsumowaniu trzech edycji egzaminów wysoką zdawalność odnotowano również kolejno u absolwentów Uniwersytetów Łódzkiego, Gdańskiego, Wrocławskiego, Śląskiego i Warszawskiego – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, analiza wykazała zależność w wynikach egzaminu od oceny na dyplomie ukończenia studiów – im wyższa ocena, tym lepsza zdawalność - dodał.
 
Podczas spotkania odbyła się również debata w sprawie państwowego egzaminu zawodowego dla absolwentów wyższych studiów prawniczych. Debata poprzedzona została wykładem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Zbigniewa Marciniaka na temat Krajowych Ram Kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego a kształceniem prawników. Debatę prowadzili przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy współudziale przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości. 
 
Z przeprowadzanych od trzech lat w Ministerstwie Sprawiedliwości analiz wynika, że w latach 2008 – 2010 do egzaminów na aplikacje przystępowało ok. 50 – 60 % absolwentów prawa. Warunkiem przyjęcia na aplikację jest zdanie egzaminu wstępnego. Egzamin ten jest jednolity w całym kraju i stwarza każdemu magistrowi prawa dokładnie taką samą szansę.
 
- Obecnie jedynym kryterium przesądzającym o wyniku egzaminu jest wiedza. Chciałbym to bardzo wyraźnie podkreślić, gdyż jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste – powiedział w trakcie konferencji Minister Sprawiedliwości. 
 
Przed 2005r. powszechnie stawiano organizowanym przez korporacje egzaminom na aplikacje zarzut nepotyzmu i nierównego traktowania kandydatów.
 
- Dziś temat ten przestał być przedmiotem debaty publicznej: od czasu przejęcia egzaminów przez Państwo, nikt nigdy nie postawił im zarzutu nieuczciwości czy faworyzowania kogokolwiek. Uważam to za wielkie osiągnięcie, warte ciągłego podkreślania – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. 
 
   Przedstawiona w trakcie konferencji prezentacja jest analizą pokazującą lepsze lub gorsze przygotowanie absolwentów poszczególnych uczelni do konkretnych egzaminów prawniczych, do których przystępuje jedynie część magistrów prawa. Szacuje się, że w Polsce jest nawet kilkaset tysięcy magistrów prawa, a do egzaminu w rekordowym 2009r. przystąpiło ok. 13 tysięcy osób. 
  
- Tak jak wspomniałem, studia prawnicze należą do najbardziej atrakcyjnych wśród młodzieży. Jednak Polska nadal należy do krajów, w których liczba adwokatów i radców prawnych należy do najniższych w Polsce – tłumaczył Minister Krzysztof Kwiatkowski. - W ostatnich latach, krok po kroku, sytuacja ta się zmienia – przede wszystkim dzięki państwowym egzaminom na aplikacje, zapewniającym dużym grupom magistrów prawa kontynuację szkolenia - dodał.  
 
Aktualnie aplikację adwokacką, radcowską i notarialną odbywa łącznie ok. 17 400 osób, w tym:
  • adwokacką - ok. 5 000 osób,
  • radcowską - ok. 11 000 osób,
  • notarialną - ok. 1 400 osób.
 
Natomiast czynnie wykonuje zawód:
  • adwokata - ok. 9 000 osób,
  • radcy prawnego – ok. 20 500 osób,
  • notariusza – ok. 2 200 osób.
 
Była to już trzecia konferencja Ministra Sprawiedliwości z Dziekanami Wydziałów Prawa.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych