Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Kontynuacja obchodów 30.lecia „Solidarności” - Medal Ministra Sprawiedliwości
2011-03-11
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o uhonorowaniu Bolesława Banaszkiewicza Brązowym Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości. Odznaczenie zostanie nadane w ramach obchodów 30.lecia NSZZ „Solidarność”.
W imieniu Ministra uhonorowanemu medal przekaże Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Igor Dzialuk.
Uroczystość odbędzie się jutro (sobota, 12 marca 2011 r.) w Rzeszowie w trakcie konferencji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi.
O uhonorowanie Bolesława Banaszkiewicza zawnioskowała NSZZ „Solidarność” RI.
Bolesław Banaszkiewicz (ur. się w 1954 r. w Warszawie). Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim i odbyciu stażu w urzędzie gminy podjął w 1978 r. pracę naukowo-dydaktyczną na UW.
W latach 80. doradzał rolniczej „Solidarności”. W 1981 r. uczestniczył w akcjach protestacyjnych rolników w Rzeszowie i Bydgoszczy, zakończonych porozumieniami z władzami PRL. Po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w pracach Duszpasterstwa Rolników. W rozmowach Okrągłego Stołu był jednym z ekspertów w sprawach relegalizacji NSZZ RI „Solidarność”.
Jako doradca ministra w Urzędzie Rady Ministrów od jesieni 1989 do wiosny 1991 uczestniczył w pracach legislacyjnych, które dotyczyły m.in. nowego ubezpieczenia społecznego rolników. W latach 1991–1997 zajmował się m.in. działaniami na rzecz edukacji społeczno-politycznej związanej z wsią i rolnictwem w ramach Fundacji (następnie Instytutu) im. Macieja Rataja. W latach 1994–2006 pracował w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, ostatnio na stanowisku dyrektora Zespołu Orzecznictwa i Studiów.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości