Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sytuacja polskiego i brytyjskiego sądownictwa – spotkanie Ministra Sprawiedliwości z sędzią Court of Appeals lordem Justice Thomasem
2011-03-11
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie wczorajszej wizyty w Londynie, poza rozmowami z brytyjskim Ministrem Sprawiedliwości oraz Minister ds. Bezpieczeństwa i Walki z Terroryzmem, spotkał się także z sędzią Court of Appeals lordem Justice Thomasem.
W trakcie tego spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski poinformował o priorytetach polskiej Prezydencji w Radzie UE jak i o sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Lord Justice wyraził zaskoczenie informacją o planowanym w Polsce wzroście wynagrodzeń sędziowskich o 4 % w tym roku i poinformował o podjętych w Wielkiej Brytanii środkach oszczędnościowych mających na celu ograniczenie wydatków budżetowych.
W ramach redukcji kosztów, m.in. zostały zamrożone wynagrodzenia sędziów, co przy rosnącej inflacji oznacza rzeczywisty spadek realnego wynagrodzenia. Lord Justice Thomas zauważył, że w jego odczuciu doszło do naruszenia obowiązującej od XVII w. zasady, iż wynagrodzenia sędziowskie nie mogą ulegać zmniejszeniu. Zamrożenie będzie trwać przez kolejne 4 lata.
W celu dokonania oszczędności środowisko sędziowskie wystąpiło do brytyjskiego Ministra Sprawiedliwości z propozycją likwidacji ok. 93 sądów gminnych (magistrates courts) spośród ponad 300 istniejących sądów lokalnych i 43 sądów gminnych (county courts). Jako kryteria wyboru sądów do likwidacji przyjęto rozmiar okręgu i związaną z tym maksymalną odległość obywateli od sądów oraz obłożenie sądów sprawami. Likwidowane są sądy w okręgach, w których ze względów komunikacyjnych stosunkowo proste jest dotarcie do innego sądu. Sędziowie są przenoszeni do innych sądów, w których podejmują swoją funkcję. Działania te mają przynieść w ciągu roku ok. 15 mln £ oszczędności związanych z działalnością operacyjną sądów i ok. 22 mln £ oszczędności związanych z wynajmem budynków.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości