Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMG_7554.jpg
IMG_7562.jpg

„Masz prawo do mediacji” - rusza kampania informacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości

2011-03-01

- W tym roku mija 13 lat od wprowadzenia mediacji do polskiego systemu prawa karnego, 10 lat jej istnienia w sprawach nieletnich i 6 lat w prawie cywilnym. Te lata to czas rozwoju mediacji, jej upowszechniania, tworzenia podstaw instytucjonalnych, pracy nad standardami, dyskusji w środowiskach prawników, mediatorów i innych specjalistów zajmujących się alternatywnymi metodami rozwiązywania konfliktów i sporów, wprowadzania rozwiązań legislacyjnych – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, inaugurującej kampanię informacyjną pt. „Masz prawo do mediacji”.

 
Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki 2007-2013” wynika, że mediacja i inne metody ADR to zagadnienia słabo znane Polakom.
Główną przyczyną braku zainteresowania alternatywnymi sposobami rozwiązywania sporów jest niewystarczająca wiedza na temat ADR zarówno wśród prawników, praktyków wymiaru sprawiedliwości, jak i ogółu społeczeństwa.
- Z braku wystarczającej wiedzy wynika także brak społecznej akceptacji dla pozasądowego rozwiązywania sporów - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Według respondentów, sąd to najlepsza instytucja, do której należy zgłaszać się w przypadku sporu bądź konfliktu. Na pytanie: „do sądu czy do mediatora” – 57% badanych wybrało drogę sądową. Tylko niespełna co piąta osoba (19%), która słyszała o pozasądowych sposobach rozwiązywania konfliktów, skorzystałaby z usług mediatora. Badania prowadzone przed kilkoma laty ukazały, że słowo „mediacja” znał co piąty respondent, a instytucja ta często utożsamiana była a mediami, medytacją, awiacją – a więc terminami odmiennymi od procedury mediacji – dodał Minister Sprawiedliwości.
 
Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości konieczna jest zmiana podejścia do rozwiązywania sporów, w tym przede wszystkim podniesienie poziomu świadomości społecznej na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Stąd podejmowane przez resort i prowadzone w dwojaki sposób działania:
1. zainaugurowana dzisiaj kampania społeczna o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
2. szkolenia z zakresu alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i sporów. Szkolenia te będą skierowane do praktyków wymiaru sprawiedliwości, w tym także pracowników mających kontakt ze stronami sporu na początku drogi sądowej. Weźmie w nich udział ponad 700 osób.
 
Upowszechnianie mediacji i innych metod ADR jest jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Sprawiedliwości. Zadania z tego zakresu zostały wpisane do strategii „Sprawne Państwo”, a także zaliczone do programu „Skuteczny wymiar sprawiedliwości – działania Ministerstwa Sprawiedliwości na 500 dni” ogłoszonego 9 sierpnia ubiegłego roku.
 
W celu lepszej realizacji zadań z tego zakresu Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje współpracę z innymi instytucjami i podmiotami:
- Społeczna Rada ds. ADR przy Ministrze Sprawiedliwości, która jako organ składający się z wybitnych praktyków i przedstawicieli świata nauki.
- sieć koordynatorów ds. mediacji powołanych przez prezesów w sądach różnych szczebli. Przy współpracy z koordynatorami w najbliższym czasie opracowane zostaną „dobre praktyki”, które będą miały za zadanie pomóc sędziom i mediatorom w codziennej pracy z mediacją..
- organizacje pozarządowe reprezentujące środowisko mediatorów.
 
- Warto skorzystać z mediacji. Mediacja udowadnia znaną wieki, ale chyba zapomnianą tezę, że to w ludziach tkwi potencjał umiejętności, zdolności i odpowiedzialności potrzebny do rozwiązania nawet najtrudniejszych ich spraw życiowych. Mediacja jest dobra dla każdego, kto chce porozmawiać o sporze, pozwala zachować lub odbudować właściwe stosunki międzyludzkie np. w sprawach rodzinnych, zawodowych czy sąsiedzkich, jest dobra i dla rozwiązania trudności w bliskich związkach, i tam, gdzie problemem jest sztywna hierarchia organizacyjna, i w skomplikowanych wielostronnych problemach społecznych, i także tam, gdzie spór rozciąga się ponad granicami. Mediacja prowadzi do ugody – podkreślił Krzysztof Kwiatkowski. - Pragnąc upowszechnić tak ważką ideę wśród społeczeństwa i osób zajmujących się zawodowo mediacją rozpoczynamy dalszą promocję alternatywnych metod rozwiązywania sporów, tym razem w kanałach telewizji ogólnopolskiej oraz pierwszym programie Polskiego Radia - dodał.
 
Przez następne sześć tygodni, kolejno w TVP, TVN i Polsacie pokazywane będą spoty przybliżające społeczeństwu mediację, a równolegle w Polskim Radiu reporterzy radiowi, wraz z ekspertami Ministerstwa Sprawiedliwości i organizacji społecznych wyemitują audycje, których celem ma być wyjaśnienie zasad oraz przedstawienie korzyści jakie płyną z mediacji. Audycje poświęcone będą: wprowadzeniu do mediacji, mediacji w prawie karnym i prawie nieletnich, mediacji rodzinnej i transgranicznej, następnie cywilnej i ze stosunku pracy, później gospodarczej, a ostatni tydzień zamknie się podsumowaniem wszystkich najciekawszych wątków które ukażą się od początku programu.
  
- Naszym celem jest poszerzenie dostępu do informacji o mediacji i szerokie jej stosowanie w praktyce sądów, a także wymiana doświadczeń na tym polu, czego okazją jest dzisiejsza konferencja prasowa – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Chciałbym, aby rozwiązywanie sporów i konfliktów za pomocą mediacji stało się codziennością we wszystkich środowiskach społecznych, w szczególności nauczymy się korzystać z mediacji od najmłodszych lat – zakończył Minister Sprawiedliwości.
 
W konferencji – poza Ministrem Sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim – udział wzięli także: dr Zbigniew Czwartosz – Przewodniczący Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów, Marzena Kruk – Zastępca Dyrektora Departamentu Praw Człowieka MS, Konrad Kacperczyk – dyrektor kreatywny agencji reklamowej Opus B oraz Andrzej Żak – przedstawiciel Programu I Polskiego Radia.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

lista aktualności archiwalnych