Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

pol-port.jpg
img_2947.jpg

Podpisanie Memorandum o współpracy – spotkanie Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego z ministrem sprawiedliwości Portugalii

2011-02-18

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, w ramach przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, spotkał się dzisiaj w Lizbonie z ministrem sprawiedliwości Portugalii - Alberto Martins’em.

 
Głównym punktem spotkania było podpisanie Memorandum o współpracy.
 
- To szóste Memorandum, które udało nam się podpisać z naszymi europejskimi partnerami. Trzecie, które podpisałem osobiście. Podobne dokumenty regulują naszą współpracę z m.in. Rosją i Ukrainą. To z tymi krajami podpisaliśmy Memoranda w ostatnim czasie – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
 
Wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości RP podpisało podobne dokumenty z Hiszpanią, Holandią i Francją.
 
- Dzisiaj podpisane Memorandum reguluje wzajemne stosunki naszych resortów w zakresie m.in. współpracy prawnej i sądowej. Głównie poprzez zapewnianie prawnego i technicznego wsparcia z wykorzystaniem środków elektronicznych, wspólne organizowanie programów i kursów szkoleniowych, czy też wizyty robocze oraz wymianę doradców, ekspertów i specjalistów – tłumaczy Minister Krzysztof Kwiatkowski. – To niezwykle ważny dokument w kontekście zbliżającej się polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dzięki niemu realizacja naszych priorytetów będzie ułatwiona – dodaje.
 
Rozmowa polskiego i portugalskiego ministrów sprawiedliwości dotyczyła również współpracy na forum Unii Europejskiej oraz sytuacji – w tym finansowej – portugalskiego wymiaru sprawiedliwości.
W tym roku nakłady na portugalski wymiar sprawiedliwości, w tym na wynagrodzenia dla sędziów oraz urzędników wymiaru sprawiedliwości, zostały zmniejszone o 10%.
 
Ministrowie omówili także inicjatywy dotyczące prawa karnego, w szczególności dyrektywę o prawie dostępu do adwokata na wszystkich etapach postępowania oraz zapowiadany przez Komisję Europejską pakiet na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem, który będzie przedmiotem negocjacji w trakcie polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
 
Krzysztof Kwiatkowski oraz Alberto Martins wymienili także doświadczenia dotyczące modelu przygotowania do zawodu sędziego.
W Portugalii, podobnie jak w Polsce, jest to oparty o szkołę (pol. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury) model scentralizowany.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych