Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

fot. Marek Kudelski
fot. Marek Kudelski
fot. Marek Kudelski
fot. Marek Kudelski

Minister Sprawiedliwości na uroczystych obchodach 20-lecia notariatu

2011-02-14

- Polska tradycja i korzenie notariatu sięgają znacznie wcześniej, niż ostatnie dwudziestolecie – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie uroczystych obchodów 20-lecia notariatu, jakie odbyły się dzisiaj na Zamku Królewskim w Warszawie. – Możemy jednak powiedzieć, że współczesny notariat jest rówieśnikiem przemian gospodarczych w Polsce. Więcej, miał duży udział w tych przemianach – dodał Minister.

 
Początki notariatu na ziemiach polskich sięgają XIII wieku kiedy to biskupi polscy uzyskali uprawnienia do mianowania notariuszy. Wówczas notariusze działali w oparciu o statuty synodalne.
W XV wieku pojawiły się działania zmierzające do wprowadzenia świeckiego notariatu publicznego. Proces ten został przerwany przez rozbiory Polski.
Pierwsze stanowione prawo notarialne uchwalono po odzyskaniu niepodległości – 27 października 1933 r. poprzez wydanie rozporządzenia Prezydenta RP - Prawo o notariacie. Akt ten nazywa się często Konstytucją polskiego notariatu. Doprowadził on do unifikacji notariatu, co po latach niewoli pod trzema różnymi zaborami, było konieczne ale niezmiernie trudne.
Od tej pory notariusze stanowili samodzielną prawniczą grupę zawodową, a dokumenty sporządzane przez notariuszy stały się czynnościami publicznymi. Wymogi niezbędne do powołania na stanowisko notariusza były bardzo wysokie. Notariusz musiał posiadać wykształcenie prawnicze, odbyć 5 – letnią aplikację notarialną oraz mieć ukończone 30 lat. Powstał także doskonale działający samorząd notarialny.
Wybuch II wojny światowej i lata okupacji przerwały rozwój notariatu.
Także późniejsze lata i zmienione warunki ustrojowo – polityczne nie pozwalały na funkcjonowanie notariatu według wzorców przyjętych w II Rzeczpospolitej.
Przyjęte wówczas akty prawne tj. dekret z 24 stycznia 1946 r. o przenoszeniu i zwalnianiu notariuszów oraz o powierzaniu pełnienia obowiązków notariuszów sędziom i prokuratorom, a także ustawa z dnia 25 maja 1951 r. – Prawo o notariacie, zlikwidowały wolny zawód notariusza i samorządność notarialną.
Notariusze stali się urzędnikami państwowymi zatrudnionymi w Państwowych Biurach Notarialnych.
Przełomem w dziejach polskiego notariatu była obecnie funkcjonująca ustawa z dnia 14 lutego 1991r. – Prawo o notariacie, która weszła w życie 22 kwietnia 1991r.
Notariuszom powierzona została część imperium państwa tj. wyłączność dokonywania czynności notarialnych jako przedstawicieli państwa, działających w jego imieniu. Czynności dokonywane przez notariuszy zgodnie z prawem mają charakter dokumentu urzędowego.
 
Na początku 1994 r. w Polsce działało 942notariuszy. Na dzień 31 stycznia 2011 r. działało w naszym kraju 2192 notariuszy.
 
- Współczesny - odrodzony notariat w Polsce oparty jest na tradycyjnym systemie notariatu łacińskiego, stanowi istotny element demokratycznego państwa prawnego – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski. - Podobny system notariatu funkcjonuje również w Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii i Luksemburgu. Polski notariat łączy fundamenty prawa rzymskiego ze współczesnymi wyzwaniami, gwarantując bezpieczeństwo obrotu prawnego – dodał Minister.
 
Z okazji 20-lecia notariatu Minister Krzysztof Kwiatkowski uhonorował osoby wyjątkowo zasłużone w utworzenie i rozwój notariatu. Wystąpił do Prezydenta RP o nadanie odznaczeń za zasługi dla samorządu notarialnego oraz dla ochrony legalnego obrotu prawnego, które wręczył.
 
Złoty Krzyż Zasługi (za zasługi dla samorządu notarialnego oraz dla ochrony legalnego obrotu prawnego) otrzymał Jacek Stanisław Wojdyło.
Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: Zbigniew Tadeusz Klejment oraz Andrzej Urbanik.
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Dariusz Wojciech Rzadkowski oraz Violetta Tomala.
 
Najwyższe resortowe odznaczenia – Srebrne Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości – z rąk Krzysztofa Kwiatkowskiego otrzymali:
 
1.      Andrzej Borzemski (emerytowany notariusz)
2.      Jan Gielec (notariusz w Gorzowie Wielkopolskim)
3.      Elżbieta Goraj (notariusz w Jarosławiu)
4.      Michał Grajner (notariusz w Katowicach)
5.      Joanna Greguła (notariusz w Krakowie)
6.      Krystyna Jerominek-Jankowska (notariusz w Suwałkach)
7.      Teresa Kurzyca (notariusz w Poznaniu)
8.      Teresa Panek-Wiśniowska (notariusz w Rzeszowie)
9.      Czesław Waldemar Salagierski (notariusz w Końskich)
10. Ewa Siwińska (notariusz w Katowicach)
11. Maciej Woźniak (notariusz w Gdyni)
12.  Wolfgang Żmudziński (emerytowany notariusz)
13. Zenon Jabłoński (notariusz w Radomiu).
 
- Wielokrotnie miałem przyjemność z Państwem współpracować. Wcześniej jako Przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu a teraz jako Minister Sprawiedliwości – powiedział w trakcie uroczystości Krzysztof Kwiatkowski. - Czasami toczymy spory, gdyż potraficie mocno bronić swoich racji, ale zawsze wsłuchuje się w Wasze głosy z uwagą - zakończył.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

 

lista aktualności archiwalnych