Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sąd Najwyższy ponownie uchylił – jako sprzeczną z prawem - zaskarżoną przez Ministra Sprawiedliwości uchwałę samorządu notarialnego
2011-01-27
W nawiązaniu do informacji z dnia 18 marca, 14 maja i 10 czerwca i 18 sierpnia 2010 r. informuję, że 20 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy rozpoznał kolejną skargę Ministra Sprawiedliwości na uchwałę samorządu notarialnego.
Minister Sprawiedliwości zaskarżył uchwałę Rady Izby Notarialnej w Krakowie z dnia 7 maja 2010 r.
Istota zaskarżonej uchwały dotyczyła uzależnienia objęcia patronatu nad aplikantem odbywającym szkolenie w trybie pozaetatowym od zgody notariusza. Uchylając uchwałę w tym zakresie, Sąd Najwyższy po raz kolejny podzielił stanowisko Ministra Sprawiedliwości, że jest to regulacja sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa oraz dotychczasową linią orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Sąd orzekł, że z art. 35, 72 i 75 Ustawy - Prawo o notariacie wynika obowiązek izby notarialnej do prowadzenia aplikacji. Notariusz powinien uczestniczyć w wypełnianiu obowiązków przez samorząd, a ten obowiązek ma charakter publiczno-prawny. Byłoby natomiast naruszeniem zaufania do korporacji notarialnej, gdyby na skutek odmowy przez notariusza podjęcia się szkolenia nie doszłoby do realizacji uprawnień przysługujących aplikantom.
Sąd Najwyższy utrzymał zaskarżoną uchwałę w części dotyczącej wymogów jakie postawiono notariuszowi wyróżniającemu się wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami dydaktycznymi, który może sprawować patronat.
Zgodnie z postanowieniami uchwały, od takiego notariusza należy wymagać, by uzyskał pozytywną ocenę z dwóch ostatnich wizytacji, nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, nie orzeczono w stosunku do niego kary dyscyplinarnej w okresie objętym dwoma ostatnimi wizytacjami i nie zalegał z płatnością składek na samorząd notarialny za okres dłuższy niż trzy miesiące.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości