Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

_MG_3930.jpg

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów

2010-12-15

Omówienie praktyki pracy asystentów ich kompetencji i statusu, zasady przystępowania do egzaminu sędziowskiego, szkolenia i wynagrodzenia – to tylko niektóre z tematów poruszonych i dyskutowanych w trakcie dzisiejszego spotkania Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów.

 
- Nie będzie zmiany dotyczącej wydłużenia dwuletniego okresu praktyki umożliwiającej ubieganie się o stanowisko sędziego – zadeklarował w trakcie spotkanie Minister Krzysztof Kwiatkowski.
Dodał, że przyszłoroczny egzamin sędziowski – który najprawdopodobniej odbędzie się w drugiej połowie marca - przebiegnie na zasadach istotnie nie odbiegających od dotychczasowych.
 
W rozmowie z ministrem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów reprezentował m.in. jego Przewodniczący – Andrzej Sobótka.
 
Przedstawiciele Stowarzyszenia omówili m.in. praktykę ich pracy, a także przedstawili propozycje dotyczące poszerzenia kompetencji asystentów oraz ich statusu.
– Zaproponowane przez nas zmiany wpłyną na przyspieszenie postępowań sądowych – powiedzieli członkowie Stowarzyszenia.
Minister Sprawiedliwości zadeklarował przeprowadzenie analizy przedstawionych propozycji
 
Jednym z tematów była także wysokość asystenckich wynagrodzeń.
- W pierwotnym projekcie przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych umieściliśmy zapis, na podstawie którego wynagrodzenie asystentów miało wynosić 80% wynagrodzenia zasadniczego referendarza, a tym samym dążyliśmy do powiązania wynagrodzenia asystentów z wynagrodzeniami sędziów. Z powodu sytuacji budżetowej, na etapie prac w rządzie zrezygnowano z tego zapisu – przypomniał Minister.
 
Reprezentanci asystentów z zadowoleniem przyjęli informację, że w przygotowanym przez resort projekcie usp, Ministerstwo odchodzi od zróżnicowania wynagrodzenia asystentów w zależności od sądu, w którym pracują (rejonowy, okręgowy, apelacyjny). Przedstawiciele Stowarzyszenia pozytywnie odnieśli się także do propozycji resortu dotyczącej pozostawienia funkcji asystenta w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych i nie przenoszeniu jej do ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.
 
- Przekażemy dodatkowe pieniądze na szkolenia dla asystentów sędziów – zadeklarował Krzysztof Kwiatkowski. – I to nie tylko tym, którzy mogą już obecnie ubiegać się o stanowiska sędziowskie, ale też chcemy pomóc w przygotowaniu się do egzaminu tym asystentom, którzy nie odbyli aplikacji a planują przystąpić do egzaminu – dodał Krzysztof Kwiatkowski.
 
Minister jednoznacznie odpowiedział także na inne pytania asystentów.
 
- Będziemy utrzymywać możliwość przystępowania do egzaminu organizowanego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury dla wszystkich tych, którzy spełniają wymogi – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych