Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

_MG_5543.jpg
_MG_5493.jpg
_MG_5579.jpg

Przeciwdziałanie patologii poprzez sport, agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży – konferencja z udziałem Stanisława Chmielewskiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

2010-12-08

- Systematyczne zajęcia sportowe odciągają od zachowań destrukcyjnych, wykraczających poza przyjęte normy społeczno-moralne. Wskazują jednocześnie właściwe formy spędzania wolnego czasu i wprowadzają w prawidłowe środowisko rówieśnicze, koleżeńskie, społeczne – powiedział dzisiaj Stanisław Chmielewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie konferencji „Przeciwdziałanie patologii poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”.

Program Ministerstwa Sportu realizowany jest we współpracy z resortami: spraw wewnętrznych i administracji, edukacji narodowej, zdrowia i sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło do niego prawie półtora roku temu.
 
- Wykorzystaliśmy ten czas na rzeczywiste wprowadzenie oferty programu w życie. Myślę, że podejmowane przez resorty inicjatywy, zwłaszcza z uwagi na ich atrakcyjne formy, trafiają do adresatów programu, którymi są dzieci i młodzież – powiedział Stanisław Chmielewski. – W kolejnym roku nie tylko planujemy kontynuować rozpoczęte działania, ale także aktywnie włączać się w inne projekty promujące sport i zdrowy tryb życia. Entuzjazm z jakim przyjmowane są w nadzorowanych przez nas placówkach tego typu inicjatywy, pozwala mi wierzyć, że wybraliśmy – poprzez sport – skuteczną drogę zwalczania agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży – dodał.
 
Kadra pedagogiczna zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich od wielu lat dostrzega istotny wpływ aktywnego uprawiania sportu przez wychowanków tych placówek w procesie resocjalizacji.
Wynikiem tych obserwacji są np. powstające w powyższych placówkach Uczniowskie Kluby Sportowe (np. „ZRYW” przy Zakładzie Poprawczym w Pszczynie działający już od blisko 25 lat) oraz rozbudowane zajęcia sportowe i liczny udział wychowanków w imprezach sportowych.
- Przystępując w 2009 r. do programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” obiecaliśmy aktywne uczestnictwo we wszelkich formach działalności sportowej podejmowanej w ramach programu celem przeciwdziałania agresji i patologii – mówił dzisiaj minister Stanisław Chmielewski. - W 2010 r. wiele przedsięwzięć, które Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki należy zaliczyć do bardzo udanych. Znacznie rozszerzyliśmy i uatrakcyjniliśmy ofertę skierowaną do młodzieży z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dodał.
Na szczególne podkreślenie zasługuje przede wszystkim zorganizowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki festyn sportowy, który odbył się 16 czerwca 2010 r. na terenie Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego „AGRYKOLA”, w którym uczestniczyło blisko 80 wychowanków z 18 placówek. Impreza ta zasługuje na jej wyróżnienie z jeszcze jednej istotnej przyczyny – tj. udziału w niej młodzieży z publicznych szkół dzielnicy Warszawa – Wawer. Z wielką przyjemnością oglądaliśmy zmagania wychowanków zakładów dla nieletnich z młodzieżą ze szkolnictwa otwartego i mogliśmy zauważyć, że w ramach sportowej rywalizacji nie liczy się pochodzenie, wygląd, trudne dzieciństwo czy konflikt z prawem, wszyscy na równi chcą osiągnąć najlepsze wyniki i chcą się spróbować w każdej konkurencji. Jednocześnie w wyniku tego festynu sportowego uzyskaliśmy potwierdzenie, że rywalizacja sportowa może być skutecznym środkiem do pokonania trudności w adaptacji społecznej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Ponadto, podczas tegorocznych wakacji wychowankowie Zakładu Poprawczego z Barczewa uczestniczyli w letnim obozie sportowym organizowanym na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Dla tych nieletnich organizacja profesjonalnych zajęć sportowych skierowanych na podwyższenie kondycji fizycznej i ogólnej sprawności było dużym pozytywnym przeżyciem, a fakt organizacji obozu na terenie szkoły policyjnej miał także edukacyjny wymiar.
Warto także wspomnieć o sprzęcie sportowym, który dzięki intensywnej współpracy między Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Ministerstwem Sprawiedliwości otrzymało siedem Uczniowskich Klubów Sportowych utworzonych w placówkach resocjalizacyjnych.
Ministerstwo Sprawiedliwości w bieżącym roku intensywnie włączało się w promowanie idei Programu. Do każdej naszej placówki trafiły egzemplarze Poradnika Uczestnika Programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”. Na roboczych naradach z kadrą placówek przekazywano informacje o realizacji programu i zachęcano do włączania się w regionalnie/lokalnie podejmowane działania w ramach Programu np. programy finansowane ze środków unijnych.
Jednocześnie, w ramach przyznanej Ministerstwu Sprawiedliwości alokacji na projekty systemowe w Priorytecie I PO KL, do nowego projektu zgłoszonego do Planu Działania na 2011 r., który promować ma zdolności, talenty i kwalifikacje zawodowe młodzieży z placówek resocjalizacyjnych, wprowadziliśmy zadania polegające na promocji sportu jako ścieżce prowadzącej do pełniejszej integracji ze społeczeństwem.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych