Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe
W dniu 6 grudnia br. odbyły się w Berlinie dziesiąte polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, których organizatorem była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W spotkaniu, któremu przewodniczyli szefowie rządów obydwu państw, ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości RP, wziął udział pan Minister Igor Dzialuk, Podsekretarz Stanu, natomiast stronę niemiecką reprezentowała pani Birgit Grundmann, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec.
Spotkanie poświęcone było m.in. kwestiom związanym z przejęciem przez Polskę Przewodnictwa w Radzie UE w II połowie 2011 r., w tym priorytetom polskiej Prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
Przedstawiciel Polski przedstawił stronie niemieckiej hasło przewodnie polskiej Prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości, jakim będzie „Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej”.
Zaprezentował również priorytetowe działania Prezydencji w zakresie współpracy sądowej w sprawach cywilnych, mające na celu uproszczenie wykonywania przysługujących obywatelom praw w sferze majątkowej. Podkreślił, iż jednym z ważniejszych działań będą prace nad projektem tzw. instrumentu opcjonalnego w zakresie Europejskiego Prawa Umów, ograniczonego do umów konsumenckich zawieranych przez Internet. Warto zauważyć, że pierwotnie idea tego instrumentu została zainicjowana przez przedstawicieli nauki niemieckiej, prof. Christiana von Bar oraz prof. Hansa Schulte Nölke.
Strona polska poinformowała, iż w zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych, priorytety polskiej Prezydencji koncentrują się wokół dwóch kwestii. Pierwsza to działania, które będą zmierzały do wzmocnienia praw ofiar przestępstw. Druga natomiast obejmuje zagadnienia związane z ochroną gwarancji procesowych podejrzanych w procesie karnym. W centrum zainteresowania Prezydencji znajdzie się w szczególności projekt dyrektywy dotyczący prawa dostępu do adwokata.
W trakcie spotkania dyskutowany był również projekt porozumienia pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości RP a Federalnym Ministerstwem Sprawiedliwości RFN o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.
Jest to niezwykle istotny temat, z uwagi na rolę mediacji, zwłaszcza w sprawach rodzinnych, jako alternatywy dla postępowania sądowego, gdyż daje ona możliwość wypracowania porozumienia na warunkach ustalonych przez strony sporu.