Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na X Krajowym Zjeździe Adwokatury
2010-11-19
Wybór nowych władz palestry – to jeden z głównych celów X Krajowego Zjazdu Adwokatury, który w dniach 19-21 listopada odbywa się w Sopocie.
Dzisiaj w Zjeździe udział wziął Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
- Krajowy Zjazd Adwokatury to dobra okazja i najlepsze forum do dokonania ocen i podsumowań ostatnich 3 lat działania adwokatury, od poprzedniego zjazdu – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.
W trakcie spotkania Minister podziękował adwokatom m.in. za podejmowane wspólnie z resortem i pozostałymi samorządami prawniczymi akcje bezpłatnej pomocy dla m.in. rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. oraz poszkodowanych przez tegoroczną powódź.
Minister w swoim wystąpieniu wspomniał o tragicznie zmarłej Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannie Agackiej - Indeckiej oraz innych adwokatach, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. (Stanisław Mikke – redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”, posłanka Jolanta Szymanek – Deresz, senator Stanisław Zając).
- Polska adwokatura zmienia się. Wszyscy chcielibyśmy, aby stała się nowoczesnym samorządem na miarę XXI wieku. Nie mam wątpliwości, że wielką wartością adwokatury jest jej tradycja i historia – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Adwokatura z każdym rokiem stanowi grupę coraz liczniejszą. Dzięki temu poprawia się dostęp do pomocy prawnej i skutecznie może być realizowane konstytucyjne prawo do obrony – dodał.
Obecnie zawód adwokata wykonuje ponad 10 tysięcy osób, a kolejnych 4500 osób odbywa aplikację i w bliskiej perspektywie zasili szeregi palestry.
– Jest wielkim wyzwaniem dla samorządu, zachowanie wysokich standardów etycznych i kompetencyjnych, wypracowanych i pielęgnowanych przez kilka pokoleń – powiedział Minister Sprawiedliwości. – Zawód adwokata należy do najbardziej pożądanych i docenianych przez absolwentów prawa. Do egzaminów na tę aplikację przystępuje młodzież, jak wskazują wyniki, szczególnie wyróżniająca się wiedzą prawniczą, posiadająca w istotnym stopniu szerszą wiedzę, aniżeli inni absolwenci – dodał Krzysztof Kwiatkowski.
Minister podziękował za to, że – zgodnie z poczynionymi przez niego zabiegami - w Zjeździe biorą udział przedstawiciele aplikantów.
- Zachęcam do wykorzystywania potencjału, tkwiącego w młodych ludziach, także w sferze samorządowej. Wszak aplikanci są członkami samorządu, jakkolwiek bez doświadczenia w tej sferze jej działania – powiedział Minister. – Proszę, aby stwarzać aplikantom kompetentne szkolenie, czytelne sposoby sprawdzania ich wiedzy w toku aplikacji, a jednocześnie poprzez instytucję adwokata – patrona, gdzie dominującą jest relacja uczeń-mistrz zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem – dodał.
W trakcie swojego wystąpienia Minister Krzysztof Kwiatkowski odniósł się także do dyskusji o nowoczesnym kształcie zawodów prawniczych. – Wymaga ona refleksji i dialogu na temat zakresu kompetencji drugiego z prawniczych zawodów zaufania publicznego, tj. zawodu radcy prawnego – powiedział. – Chciałbym, co już deklarowałem, aby tą sprawą zajął się zespół ekspertów, w skład którego powinni wejść przedstawiciele wszystkich środowisk prawniczych, zwłaszcza adwokaci i radcowie prawni – dodał.
Minister Krzysztof Kwiatkowski wskazał także na potrzebę głębszej analizy i refleksji nad zasadami ustalania wynagradzania adwokatów i radców prawnych.
- Konieczne wydaje się wypracowanie nowych zasad wynagradzania adwokata za pomoc prawną ściśle wiążącą się z rzeczywistym nakładem pracy – powiedział.
Minister Sprawiedliwości przypomniał także o wprowadzonej na jego wniosek nowej regulacji w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie trybu opiniowania kandydatów na urząd sędziego, gwarantującej rzeczywisty udział przedstawicieli samorządu adwokackiego w konkursie na stanowiska sędziowskie.
- Jako Minister Sprawiedliwości liczę na Państwa pomoc i współpracę w tworzeniu lepszego prawa, które będzie służyło obywatelom – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. – Życzę Państwu satysfakcji z wykonywania zawodu adwokata, który polega na pomaganiu innym ludziom, bo adwokaci to ludzie, którzy innym nigdy nie odmawiają swojej pomocy – zakończył.
W trakcie Zjazdu Minister Krzysztof Kwiatkowski – na wniosek Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej – uhonorował kolejnych 28 przedstawicieli samorządu adwokackiego najwyższym odznaczeniem resortowym – Srebrnym Pamiątkowym Medalem Ministra Sprawiedliwości. Odznaczenia zostały przyznane przez Ministra w ramach obchodów 30-lecia powstania „Solidarności”.
Srebrne Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości m.in. otrzymali (według podziału na Izby Adwokackie):
Kraków:
1. Adw. Andrzej Buczkowski
2. Adw. Marian Sadowski
3. Adw. Krystyna Sieniawska
Lublin:
1. Adw. Ireneusz Bieniaszkiewicz
2. Adw. Barbara Kurantowicz
3. Adw. dr hab. Dariusz Dudek
4. Adw. Wiesław Kamiński
5. Adw. Mieczysław Jurkiewicz
6. Adw. Mirosława Ledwójcik
7. Adw. Anna Palonka – Czwal
8. Adw. Leszek Pasieczny
9. Adw. Tomasz Przeciechowski
10. Adw. Barbara Stefaniuk
11. Adw. Szczepan Semczuk
12. Adw. Włodzimierz Wysocki
Płock:
1. Adw. Jerzy Kejna
Wałbrzych:
1. Adw. Ryszard Bak
2. Adw. Irena Łucja Graunitz
3. Adw. Wiesław Gruszka
4. Adw. Bronisław Lichtarski
Wrocław:
1. Adw. Maria Ćwiklińska
2. Adw. Alina Lubczyńska
Zielona Góra:
1. Adw. Edward Krzywicki
2. Adw. Walerian Jan Piotrowski
Na wniosek Prezydium NRA Minister wystąpił także do Prezydenta RP o przyznanie reprezentantom samorządu adwokackiego odznaczeń państwowych.
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości