Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski na uroczystości odsłonięcia pomnika
2010-11-08
Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski w dniu 8 listopada 2010r. wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego żydowskiej społeczności w Radomiu, zrealizowanego w ramach projektu Tikkun-Naprawa.
Projekt Tikkun, czyli Naprawa.
W 2005 roku zrodziła się idea współpracy pomiędzy Polską i Izraelską Służbą Więzienną.. Celem tego zamysłu jest dążenie do zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, przełamywania stereotypów polsko-żydowskich, przybliżenia tradycji i zgodnego współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową. Aby osiągnąć zamierzone cele do realizacji projektu przystąpili: Polska i Izraelska Służba Więzienna, lokalne instytucje samorządowe i organizacje społeczne, instytucje i organizacje żydowskie działające w Polsce.
Nieodpłatna praca skazanych
Dyrekcja Aresztu Śledczego w Radomiu wspólnie z władzami miasta Radomia oraz gminą żydowską podjęła trud renowacji i uporządkowania cmentarza żydowskiego w Radomiu. Otoczony jest betonowym murem, na którym od strony wewnętrznej znajdują się macewy. Na placu cmentarza znajduje się także wiele nagrobków. W centralnym punkcie nekropolii powstało lapidarium, na którym umieszczono 60 macew. Od dnia 22 czerwca do 8 listopada 2010 roku skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Radomiu, w ramach zatrudnienia nieodpłatnego, zaangażowali się w prace porządkowe i budowlane na cmentarzu. Funkcjonariusze, pełniący służbę w Areszcie Śledczym w Radomiu, podjęli się też trudu kierowania i nadzoru budowlanego nad prowadzonymi pracami. W sumie więźniowie przepracowali nieodpłatnie ponad 4500 godzin.Skazani z radomskiego aresztu, po uporządkowaniu i wybudowaniu pomnika, będą nadal opiekować się cmentarzem.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiej Służby Więziennej płk Jacek Kwieciński, przedstawiciele Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie, Dyrektorzy Okręgowi Służby Więziennej oraz dyrektorzy jednostek penitencjarnych Okręgu Warszawskiego Służby Więziennej oraz Prezydent miasta Radomia Andrzej Kosztowniak. Obecni byli również przedstawiciele: Izraelskiej Służby Więziennej wraz z generałem Beni Kaniakiem, przedstawiciele Klubu 1000, Gminy Żydowskiej w Warszawie, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski.
Wydział Informacji
Ministerstwa Sprawiedliwości