Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

P8010088.JPG

Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski na uroczystości odsłonięcia pomnika

2010-11-08

 

Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski w dniu 8 listopada 2010r. wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego żydowskiej społeczności w Radomiu, zrealizowanego w ramach projektu Tikkun-Naprawa.
 
Projekt Tikkun, czyli Naprawa.
 
W 2005 roku zrodziła się idea współpracy pomiędzy Polską i Izraelską Służbą Więzienną.. Celem tego zamysłu jest dążenie do zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, przełamywania stereotypów polsko-żydowskich, przybliżenia tradycji i zgodnego współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową. Aby osiągnąć zamierzone cele do realizacji projektu przystąpili: Polska i Izraelska Służba Więzienna, lokalne instytucje samorządowe i organizacje społeczne, instytucje i organizacje żydowskie działające w Polsce.
 
Nieodpłatna praca skazanych
 
Dyrekcja Aresztu Śledczego w Radomiu wspólnie z władzami miasta Radomia oraz gminą żydowską podjęła trud renowacji i uporządkowania cmentarza żydowskiego w Radomiu. Otoczony jest betonowym murem, na którym od strony wewnętrznej znajdują się macewy. Na placu cmentarza znajduje się także wiele nagrobków. W centralnym punkcie nekropolii powstało lapidarium, na którym umieszczono 60 macew. Od dnia 22 czerwca do 8 listopada 2010 roku skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Radomiu, w ramach zatrudnienia nieodpłatnego, zaangażowali się w prace porządkowe i budowlane na cmentarzu. Funkcjonariusze, pełniący służbę w Areszcie Śledczym w Radomiu, podjęli się też trudu kierowania i nadzoru budowlanego nad prowadzonymi pracami. W sumie więźniowie przepracowali nieodpłatnie ponad 4500 godzin.Skazani z radomskiego aresztu, po uporządkowaniu i wybudowaniu pomnika, będą  nadal opiekować się cmentarzem.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiej Służby Więziennej płk Jacek Kwieciński, przedstawiciele Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie, Dyrektorzy Okręgowi Służby Więziennej oraz dyrektorzy jednostek penitencjarnych Okręgu Warszawskiego Służby Więziennej oraz Prezydent miasta Radomia Andrzej Kosztowniak. Obecni byli również przedstawiciele: Izraelskiej Służby Więziennej wraz z generałem Beni Kaniakiem, przedstawiciele Klubu 1000, Gminy Żydowskiej w Warszawie, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski.
 
Wydział Informacji
Ministerstwa Sprawiedliwości
 
 
 

 

lista aktualności archiwalnych