Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

wicemin2.jpg

Zbigniew Wrona - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości gościem honorowym konferencji naukowej

2010-11-04

W dniach 4-5 listopada 2010r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-dydaktyczna „ Swoboda działalności przedsiębiorców w praktyce obrotu gospodarczego” której gościem honorowym był Zbigniew Wrona.

 
Dotychczasowe działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczestników obrotu gospodarczego – stworzenia prawa bardziej przyjaznego i ułatwiającego prowadzenie działalności gospodarczej- powiedział Zbigniew Wrona- Wiceminister Sprawiedliwości.
 
Podczas konferencji zostały przedstawione rozwiązania legislacyjne w odniesieniu do wyznaczania kierunków rozwoju oraz regulacji obrotu gospodarczego w Polsce, które zaproponował Minister Sprawiedliwości.
 
Oto niektóre z nich:
·        wprowadzenie nowego rodzaju postępowania upominawczego tzw. e-sądy.
·        gwarancja zapłaty za roboty budowlane
·        zwiększenie efektywności postępowania upadłościowego i naprawczego
·        wykonywanie praw akcjonariuszy
·        doprecyzowanie przesłanek odpowiedzialności sprzedawcy w sprzedaży konsumenckiej
·        nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, zwierająca uproszczone procedury które znajdują zastosowanie w sporach o charakterze transgranicznym. Chodzi tu głównie o europejski nakaz zapłaty oraz europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń.
 
Obecnie w resorcie sprawiedliwości procedujemy nad projektami regulacji prawnych ukierunkowanymi stricte na przedsiębiorców- powiedział Zbigniew Wrona. Ich celem jest w głównej mierze potrzeba modernizacji szeroko pojętego prawa cywilnego, a nade wszystko przystosowania go do nowych realiów społeczno-gospodarczych – dodał.
 
Regulacje w zakresie prawa spółek dotyczą między innymi wprowadzenia nowej definicji spółki publicznej oraz podstawy dla fakultatywnej dematerializacji akcji spółek akcyjnych. Zamieszczenie definicji spółki publicznej w Kodeksie spółek handlowych ma na celu podniesienie normatywnej rangi spółki publicznej przez uznanie, że nie jest to spółka pozakodeksowa (specjalistyczna, nietypowa). W praktyce doszło bowiem do wykształcenia się dwóch podtypów spółki akcyjnej: spółki publicznej o masowym akcjonariacie i spółki niepublicznej (zamkniętej) o niewielkiej liczbie akcjonariuszy.
 
Jednym z najważniejszych w resorcie projektów, który w niezwykle znaczący sposób wpłynie na szybkość, łatwość i obniżenie kosztów zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest wprowadzenie alternatywnego (konkurencyjnego) modelu tworzenia i rejestracji uproszczonych spółek z o.o. (określanych potocznie jako S24)- powiedział podczas konferencji Zbigniew Wrona. 
 
W kontekście zainteresowania przedsiębiorców istotne mogą się okazać projektowane zmiany Kodeksu cywilnego w zakresie dokumentu, formy dokumentowej i formy elektronicznej, a w zakresie prawa rzeczowego szczególną doniosłość mają dwa projekty: doprecyzowania art. 49 K.c wraz ze służebnością przesyłu oraz dotyczący prawa zabudowy ( oba projekty w trakcie prac rządowych).
Jeśli chodzi o cywilne prawo procesowe, to na uwagę przedsiębiorców zasługuje szczególnie uchylenie przepisów regulujących postępowanie w sprawach gospodarczych .
 
Zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowymzakładają m.in. zrównanie ważności dokumentów i informacji (odpisów, wyciągów i zaświadczeń) wydawanych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w formie papierowej z dokumentami wydawanymi drogą elektroniczną. - Dokumenty takie uzyskają moc dokumentów urzędowych – zaznaczył Wiceminister Zbigniew Wrona. Przyjęcie rozwiązania pozwoli na posługiwanie się dokumentami uzyskanymi drogą elektroniczną w postępowaniach, w których obecnie tego typu dokumenty mogą być traktowane wyłącznie jako dokumenty prywatne – dodał.
 
Jednym z prelegentów  był również dr Jacek Sadomski- kierownik Sekcji Prawa Cywilnego w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości , którego wystąpienie dotyczyło prekluzji procesowej w praktyce sądów gospodarczych.
 
- Tworzenie prawa przyjaznego dla przedsiębiorcy  i ułatwiającego prowadzenie działalności gospodarczej jest jednym z najważniejszych priorytetów resortu sprawiedliwości – zakończył Wiceminister Zbigniew Wrona.
 
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

 

lista aktualności archiwalnych