Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Fot. Rafał Matusiak
Fot. Rafał Matusiak
Fot. Rafał Matusiak

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski na VII Ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”

2010-10-25

- Jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony w postępowaniu karnym dzieciom – ofiarom i świadkom przestępstw między innymi poprzez propagowanie i wprowadzanie w życie zasad przesłuchiwania dzieci w przyjaznych dla nich warunkach przez osoby z odpowiednimi kompetencjami – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie VII ogólnopolskiej konferencji pt. „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”.

 
Podczas spotkania wręczył też kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań (od numeru 44 do 46).
 
W Polsce istnieje już ponad 200 pokoi przesłuchań dzieci prowadzonych przez komendy i komisariaty policji, sądy, samorządy i organizacje pozarządowe. Pokoje te powstawały w ciągu kilku ostatnich lat, lecz ich poziom jest jeszcze zróżnicowany.
 
Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dzieci Niczyje opracowały standardy jakie winny spełniać miejsca przyjazne dziecku służące jego przesłuchaniu. Miejsca te po obejrzeniu ich przez psychologa i prawnika mogą otrzymać certyfikat przyjaznego pokoju przesłuchań małoletnich świadków.
 
Dziś certyfikaty otrzymały kolejne trzy podmioty spośród ponad 200 prowadzących przyjazne pokoje.
 
- Mam nadzieję, że uruchomiona w kwietniu 2008 r. procedura certyfikowania pokoi przesłuchań będzie procesem ciągłym i przyczyni się do poprawy sytuacji małych świadków – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Chciałbym wyrazić swoje zdecydowane poparcie dla wszelkich inicjatyw, które z jednej strony pozwolą na nawiązanie prawidłowego kontaktu z przesłuchiwanym dzieckiem, z drugiej zaś pozwolą, aby czynność przesłuchania nie prowadziła do wtórnej wiktymizacji tej szczególnie wrażliwej grupy osób uczestniczących w postępowaniach karnych - dodał.
 
Minister przypomniał także inne podejmowane przez resort działania. - Zwróciłem się do prezesów sądów o rozpoznawanie spraw karnych o przestępstwa na szkodę osób małoletnich jako priorytetowych, co oznacza rozpoznawanie ich w pierwszej kolejności - powiedział.
 
Na aktach spraw, w których dziecko występuje jako ofiara przestępstwa winny być umieszczone wyrazy „pokrzywdzony małoletni”, tym bardziej, że w repertorium takie oznaczenie jest obowiązkowe.
 
- Mam nadzieję, że dodatkowe oznakowanie akt przypomni o obowiązku szczególnego traktowania spraw z udziałem dzieci, zgodnie ze standardami międzynarodowymi – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.
 
Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych