Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Porozumienie między Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury a Krajową Radą Radców Prawnych
2010-02-05

Szkolenie organizowane będzie w formie seminaryjnych zajęć teoretycznych (w łącznym wymiarze 12 godz.) oraz zajęć praktycznych (łącznie 120 godz.). W trakcie szkolenia aplikanci radcowscy zostaną zapoznani z zakresem działania poszczególnych wydziałów sądów powszechnych oraz jednostek organizacyjnych prokuratury.
Seminaryjne zajęcia teoretyczne będą przeprowadzane w miejscach organizowania zajęć aplikantów przez rady okręgowych izb radców prawnych, zaś zajęcia praktyczne w jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych i prokuratury wskazanych odpowiednio przez prezesów sądów okręgowych i prokuratorów okręgowych.
Prowadzącymi zajęcia będą sędziowie, referendarze sądowi, prokuratorzy oraz urzędnicy sądów powszechnych i prokuratury.
Szczegółowe harmonogramy zajęć, ze wskazaniem osób prowadzących seminaryjne zajęcia teoretyczne i zajęcia praktyczne wraz z imiennym podziałem na grupy szkoleniowe, a także określeniem miejsca i czasu prowadzenia zajęć, zostaną ustalone w porozumieniach zawieranych między dziekanami okręgowych izb radców prawnych a prezesami sądów okręgowych i prokuratorami okręgowymi.
Minister Sprawiedliwości po zaakceptowaniu porozumienia przekazuje je do realizacji prezesom sądów okręgowych i prokuratorom okręgowym.
W ocenie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jacka Czai porozumienie będące wynikiem konstruktywnych rozmów prowadzonych pomiędzy Krajową Radą Radców Prawnych a Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, uzgodnione z przedstawicielami sądów i prokuratur, spełni pokładane w nim oczekiwania tj. zapewni realną możliwość zapoznania aplikantów radcowskich z funkcjonowaniem sądów powszechnych i prokuratury. Minister Jacek Czaja podkreślił, że porozumienie to stanowi wypełnienie zobowiązania, jakie Minister Sprawiedliwości złożył wobec samorządu radcowskiego w związku z likwidacja tzw. praktyk w sądach i prokuraturach.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury prowadzi ponadto rozmowy z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej, w celu zawarcia porozumienia określającego zasady odbywania analogicznego szkolenia przez aplikantów adwokackich. Minister Jacek Czaja wyraził przekonanie, że także to porozumienie zostanie wkrótce zawarte, co umożliwi aplikantom adwokackim pełną realizację programu aplikacji.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości