Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Krzysztof Kwiatkowski na spotkaniu Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (Praga, 24-26 marca 2010 r.)
2010-03-24

Polskę reprezentują Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Piotr Kluz.
W trakcie spotkania Ministrowie Sprawiedliwości RP i Republiki Węgier podpiszą Porozumienie w sprawie współpracy , w związku z nadchodzącym sprawowaniem przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej przez Węgry i Polskę.
Podpisanie porozumienia ma służyć nawiązaniu bliższej współpracy pomiędzy Ministerstwami Sprawiedliwości obu państw w związku ze zbliżającym się przewodnictwem w Radzie UE Węgier (pierwsza połowa 2011 r.) oraz Polski (druga połowa 2011 r.).
Współpraca obejmowałaby swoim zakresem kwestie związane ze współpracą sądową w sprawach karnych oraz cywilnych i miałaby polegać m.in. na:
- skoordynowaniu działań podejmowanych w związku z Prezydencją również poprzez regularną wymianę informacji na temat programu oraz priorytetów;
- rozwinięciu wspólnego programu szkoleń oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk;
- regularnych spotkaniach eksperckich, w szczególności w zakresie zapewnienia wymiany informacji pomiędzy przewodniczącymi grup roboczych.
W trakcie spotkania Ministrowie Sprawiedliwości Czech, Polski, Słowacji i Węgier – bo to te państwa wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej – dyskutują także na temat priorytetów Prezydencji Hiszpańskiej ze szczególnym uwzględnieniem polsko – hiszpańskiej inicjatywy – „Europejskiego Nakazu Ochrony”. Opracowany przez Polskę i naszych hiszpańskich partnerów projekt nowej dyrektywy za cel stawia sobie ochronę ofiar na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki niej ofiara przestępstwa, która jest w swoim kraju otoczona ochroną będzie mogła liczyć na taką samą pomoc w innych krajach Unii.
Przypomnijmy, ostatnie 10. spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości