Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Minister Krzysztof Kwiatkowski na spotkaniu Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (Praga, 24-26 marca 2010 r.)

2010-03-24
Możliwości odbywania kar alternatywnych, w szczególności „aresztu domowego”, odpowiedzialność karna osób prawnych oraz perspektywy rozwoju „e-justice” (w nawiązaniu do Memorandum o współpracy w zakresie technik informatycznych, podpisanego we Wrocławiu w 2009 r.) – to główne tematy rozmów w trakcie spotkania Ministrów Sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej, które w dniach 24-26 marca 2010 r. odbywa się w Pradze.
Polskę reprezentują Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Piotr Kluz.

W trakcie spotkania Ministrowie Sprawiedliwości RP i Republiki Węgier podpiszą Porozumienie w sprawie współpracy , w związku z nadchodzącym sprawowaniem przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej przez Węgry i Polskę.
Podpisanie porozumienia ma służyć nawiązaniu bliższej współpracy pomiędzy Ministerstwami Sprawiedliwości obu państw w związku ze zbliżającym się przewodnictwem w Radzie UE Węgier (pierwsza połowa 2011 r.) oraz Polski (druga połowa 2011 r.).

Współpraca obejmowałaby swoim zakresem kwestie związane ze współpracą sądową w sprawach karnych oraz cywilnych i miałaby polegać m.in. na:
  • skoordynowaniu działań podejmowanych w związku z Prezydencją również poprzez regularną wymianę informacji na temat programu oraz priorytetów;
  • rozwinięciu wspólnego programu szkoleń oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk;
  • regularnych spotkaniach eksperckich, w szczególności w zakresie zapewnienia wymiany informacji pomiędzy przewodniczącymi grup roboczych.

W trakcie spotkania Ministrowie Sprawiedliwości Czech, Polski, Słowacji i Węgier – bo to te państwa wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej – dyskutują także na temat priorytetów Prezydencji Hiszpańskiej ze szczególnym uwzględnieniem polsko – hiszpańskiej inicjatywy – „Europejskiego Nakazu Ochrony”. Opracowany przez Polskę i naszych hiszpańskich partnerów projekt nowej dyrektywy za cel stawia sobie ochronę ofiar na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki niej ofiara przestępstwa, która jest w swoim kraju otoczona ochroną będzie mogła liczyć na taką samą pomoc w innych krajach Unii.

Przypomnijmy, ostatnie 10. spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu.

Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych