Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Krzysztof Kwiatkowski na uroczystościach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej
2010-04-07

Do Zbrodni Katyńskiej doszło w 1940 r. Wymordowano wtedy ponad 20 tysięcy Polaków - jeńców wojennych osadzonych w obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osoby cywilne, aresztowane i osadzone w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich. W skład tej grupy wchodzili m.in. oficerowie Wojska Polskiego.
Ofiary stalinowskiej zbrodni zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa.
Wśród ponad 4 tysięcy ofiar ludobójstwa w Katyniu jest 46 osób związanych z polskim więziennictwem. Tylu dotychczas udało się zweryfikować. Wśród nich jest 25 funkcjonariuszy Straży Więziennej, 2 nauczycieli więziennych, 7 przedstawicieli personelu medycznego, 8 sędziów - przełożonych więzień przy Sądach Grodzkich i 4 osoby z personelu wojskowych więzień śledczych.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości