Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Najwyższe resortowe odznaczenie dla mecenas Joanny Agackiej – Indeckiej
2010-04-15

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o uhonorowaniu tragicznie zmarłej mecenas Joanny Agackiej – Indeckiej najwyższym odznaczeniem resortowym – Srebrnym Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości.
Mecenas Joanna Agacka – Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, wraz z pozostałymi członkami polskiej delegacji udającej się na rocznicowe uroczystości do Katynia.
Przyznane przez Ministra odznaczenie zostanie przekazane rodzinie mecenas we wskazanych przez jej najbliższych czasie i miejscu.
- Joanna Agacka - Indecka była doskonałym adwokatem, mocno zaangażowanym w działalność samorządu zawodowego – wspomina Minister Krzysztof Kwiatkowski.
- Współpracowaliśmy ze sobą przez wiele lat, w Łodzi, w Senacie, a także przy okazji współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z Naczelną Radą Adwokacką. W lutym tego roku podjąłem decyzję o powołaniu Jej w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Zawsze ceniłem jej wiedzę i ogromne kompetencje. Byłem pewien, że jako adwokat, świetny praktyk może bardzo wiele wnieść w prace Komisji. Była także osobą tak ciepłą, ujmującą i zjednującą sobie ludzi swoim sposobem bycia, że potrafiła mnie przekonać do wielu ze swoich racji i poglądów – dodaje Minister.
Pogrzeb mecenas Joanny Agackiej – Indeckiej odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Łodzi. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski będzie w nim uczestniczył.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Historia Srebrnego Pamiątkowego Medalu Ministra Sprawiedliwości:
Przyznane przeze Ministra odznaczenie resortowe upamiętnia wprowadzenie zasady - Neminem captivabimus nisi iure victum (nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego) – zasada gwarantująca szlachcie w I Rzeczypospolitej nietykalność osobistą, a więc zapewniająca, iż posiadający takie prawo nie zostanie uwięziony bez wyroku sądowego. Przywilej ten zawierał w tym zakresie gwarancje podobne do angielskiego Habeas Corpus Act z 1679r, chociaż jest wcześniejszy o 250 lat. Sformułowana w przywileju nadanym przez Władysława Jagiełłę w Brześciu Kujawskim 25 kwietnia 1425 roku zasada (pierwsza data widniejąca na medalu), została ostatecznie wprowadzona przywilejem jedlneńskim w 1430 roku. Następnie przywilej ten rozszerzono na mieszczaństwo na mocy prawa o miastach z dnia 18 kwietnia1791 roku (druga data na medalu). Jest to również rok uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej pisanej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie.