Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Podziękowania dla Ministra Sprawiedliwości za działania podjęte po kradzieży napisu „Arbeit Macht Frei”
2010-05-10

W trakcie spotkania rozmawiano także m.in. na temat współpracy polskiej i izraelskiej Służby Więziennej w zakresie zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego.
W grudnia 2008 r. reprezentanci polskiej i izraelskiej Służby Więziennej, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce oraz Naczelny Rabin Polski podjęli działanie, którego intencją jest budowa pomnika na cmentarzu Gminy Żydowskiej w Radomiu.
W połowie 2009 r. rozpoczęła się realizacja kolejnego przedsięwzięcia – wspólnego projektu Tikun – Naprawa, którego głównym założeniem jest zachowanie wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, a także przybliżenie tradycji współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową. Projekt ten przyczyni się do odnowienia wielu cmentarzy żydowskich w Polsce oraz długoletniej opieki nad nimi.
Do udziału w powyższym działaniu Centralny Zarząd Służby Więziennej zaprosił również Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina Polski oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.
Program Tikun – Naprawa realizowany jest w dwóch etapach. Pierwszy z nich to działania edukacyjne prowadzone dla kadry Służby Więziennej i osadzonych, przybliżające tematykę historii współistnienia Żydów i Polaków na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Etap ten – zgodnie z założeniami – został zrealizowany do końca kwietnia 2010 r.
Drugim etapem programu jest porządkowanie cmentarzy żydowskich prowadzone m.in. przez osadzonych i funkcjonariuszy Służby Więziennej. Sprzątanie planowane jest w terminie kwiecień – wrzesień 2010 r. Do tego etapu programu przystąpiło 48 jednostek penitencjarnych.
Ambasador Izraela w trakcie spotkania z Ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim wyraził wdzięczność i podziękowania za podejmowanie wszelkich tego rodzaju inicjatyw.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości