Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Pierwsza od 15 lat wizyta w Polsce Ministra Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Ministrem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej - Aleksandrem Konowałowem. Szef rosyjskiego resortu sprawiedliwości – na zaproszenie Ministra Kwiatkowskiego – w dniach 3-4 czerwca przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. Oficjalna część wizyty miała miejsce w mieście czterech kultur – Łodzi.
W trakcie wizyty Minister Krzysztof Kwiatkowski oraz Minister Aleksander Konowałow podpisali w Łodzi Memorandum o współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.
Dokument ten stwarza podstawę do ścisłej i efektywnej współpracy w zakresie wzajemnej wymiany informacji i praktycznych doświadczeń w odniesieniu do prawa i praktyki sądowej. W wykonaniu Memorandum możliwe będzie organizowanie seminariów, konferencji i staży mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych prawników.
Memorandum stanowi stworzenie kolejnej prawnej podstawy do współpracy, która przyczyni się także do aktywizacji współpracy faktycznej między resortami sprawiedliwości obu państw.
Podczas wizyty Ministra Konowałowa ważnym punktem rozmów był projekt Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej w sprawach cywilnych .
Strony wyraziły wolę prowadzenia prac zmierzających do dalszego usprawnienia współpracy prawnej. Jednym z usprawniających ją instrumentów byłoby zawarcie Porozumienia, które umożliwiałoby zwracanie się z wnioskiem o doręczenie dokumentów sądowych lub przeprowadzenie dowodu przez sąd jednego państwa bezpośrednio do sądu drugiego państwa.
Taki sposób komunikowania się, z pominięciem pośrednictwa organów centralnych, przyczyni się do sprawnego przebiegu postępowań sądowych i skrócenia czasu ich trwania. Porozumienie będzie więc miało praktyczny wymiar dla obywateli.
W trakcie spotkania obydwie Strony wyraziły wolę kontynuowania prac nad Porozumieniem.
Podczas rozmów strona polska przekazała stronie rosyjskiej projekt Umowy o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z dnia 20 kwietnia 1959 roku oraz o szczególnych formach współpracy w sprawach karnych.
Umowa ta zawiera regulacje stanowiące uzupełnienie Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., która wiąże obydwa państwa.
Umowa wprowadza nowe szczególne formy współpracy transgranicznej w sprawach karnych. W kontekście ostatnich wydarzeń dotyczących tragedii smoleńskiej podkreślić należy regulacje odnoszące się do powoływania tzw. wspólnych zespołów śledczych.
Wprowadzona tą umową decentralizacja obrotu w sprawach karnych oraz ustanowienie szczególnych form współpracy dwustronnej przyczynią się niewątpliwie zarówno do przyspieszenia postępowań, jak i do zwiększenia efektywności w walce z przestępczością.
Ministrowie Sprawiedliwości Polski i Rosji spotkali się także z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – Jerzym Buzkiem.
- Memorandum o współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej
- Informacja dotycząca wizyty w Polsce Ministra Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, Pana A. W. Konowałowa
- Spotkanie z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – Jerzym Buzkiem
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości