Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Rozpoczęły się państwowe egzaminy adwokacki i radcowski
Przed 40 komisjami egzaminacyjnymi powołanymi przez Ministra Sprawiedliwości dzisiaj o godz. 10.00 rozpoczęły się państwowe egzaminy adwokacki i radcowski.
W skład każdej komisji wchodzi 8 egzaminatorów: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, którymi są sędziowie oraz 4 przedstawicieli samorządu. Egzaminy będą trwały 4 dni, tj. do 2 lipca 2010 r.
Do egzaminu adwokackiego zgłosiło się łącznie 790 osób, w tym 740 aplikantów i 50 osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innego tytułu niż odbycie aplikacji .
Do egzaminu radcowskiego zgłosiły się łącznie 1333 osoby , w tym 1166 aplikantów i 167 osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innego tytułu niż odbycie aplikacji .
Zarówno egzamin adwokacki, jak i radcowski, składają się z pięciu części. Pierwsza cześć polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z zestawu 100 pytań. Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa karnego, trzecia - zadania z zakresu prawa cywilnego, czwarta – zadania z zakresu prawa gospodarczego, a piąta – zadania z zakresu prawa administracyjnego.
Dzisiaj zdający rozwiązywali test, w kolejnych dniach będą rozwiązywać odpowiednio: zadanie z zakresu prawa karnego – 30 czerwca br., zadanie z zakresu prawa cywilnego – 1 lipca br., natomiast zadanie z zakresu prawa gospodarczego i zadanie z zakresu prawa administracyjnego – 2 lipca br.
Po raz pierwszy egzamin adwokacki i radcowski kończący aplikację jest egzaminem państwowym.
Egzamin adwokacki jest przeprowadzany łącznie przez 14 Komisji Egzaminacyjnych mających siedzibę w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.
Egzamin radcowski jest przeprowadzany łącznie przez 26 Komisji Egzaminacyjnych mających siedzibę w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości