Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMG_05999.jpg
IMG_0592.jpg

Spotkanie z Prokurator Generalną Republiki Federalnej Niemiec: Rozdział urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego – polskie doświadczenia

2010-07-06

- Postulat rozdziału urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego był w Polsce przedmiotem wieloletniej dyskusji. W tym roku udało nam się tę zasadniczą reformę przeprowadzić – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie dzisiejszego spotkania z prof. Moniką Harms, Prokurator Generalną Republiki Federacji Niemiec.

W rozmowach, jakie odbyły się w Ministerstwie Sprawiedliwości, uczestniczyli także m.in. Christoph Strötz – Prokurator Generalny Bawarii oraz Klaus Fleischmann – Prokurator Generalny Saksonii. Stronę polską – poza Ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim – reprezentował m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Igor Dzialuk.

- Proces rozdziału urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego był długotrwały. Jego realizacja zakończyła się jednak sukcesem – dodał Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Zainteresowanie gości z Niemiec koncentrowało się główne wokół zagadnień związanych z polskimi regulacjami dotyczącymi m.in. kształtowania budżetu prokuratury i jej autonomii wobec administracji rządowej.
Na prośbę Prokurator Generalnej, Minister Sprawiedliwości przedstawił także uprawnienia i funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa (oraz przepisy tworzące Krajowa Radę Prokuratury) – w Niemczech nie istnieją organy tego typu.

Polska strona poznać chciała natomiast szczegóły niemieckich rozwiązań dotyczących dochodzenia do zawodu prokuratora.

Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych