Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

pol-rus.jpg

Aktywna współpraca Ministerstw Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej: dwudniowa wizyta Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w Rosji (Sankt...

2010-07-08

Podpisanie Programu Współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości RP i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej w latach 2010 – 2012 – to jeden z punktów wizyty Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego w Rosji, planowanej na 18-19 lipca 2010 r.

- Liczę na to, że moje kolejne spotkanie z Ministrem Aleksandrem Konowałowem okaże się ważnym krokiem w budowaniu zaniedbanych od wielu lat polsko-rosyjskich stosunków nie tylko w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – mówi o wizycie Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski .

Tym razem Ministrowie Krzysztof Kwiatkowski oraz Aleksander Konowałow spotkają się w Sankt Petersburgu, rodzinnym mieście rosyjskiego Ministra Sprawiedliwości.

Program współpracy na lata 2010-2012 zostanie podpisany w celu realizacji Memorandum podpisanego przez Ministrów 4 czerwca 2010 r. w trakcie pierwszej od 15 lat wizyty rosyjskiego Ministra Sprawiedliwości w Polsce.

Program współpracy zawiera jej priorytetowe kierunki, do których należeć będą m.in.: wymiana doświadczeń w zakresie nowoczesnych form wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i karnych, analiza praktyki sądowej w sprawach karnych, wspieranie współpracy w zakresie adwokatury i notariatu, a także wzajemne konsultacje w sprawie reformowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

- Niezwykle ważną częścią tej wizyty będzie także kontynuacja negocjacji na temat dwóch polsko-rosyjskich umów, które chcielibyśmy podpisać w możliwie najbliższym czasie. Jednej - dotyczącej współpracy w sprawach cywilnych, drugiej – współpracy w sprawach karnych– dodaje Minister Krzysztof Kwiatkowski .

Negocjacje na temat wspomnianych umów rozpoczęły się trakcie dwudniowej czerwcowej wizyty Ministra Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej – Aleksandra Konowałowa w Polsce (Łódź, 4-5 czerwca 2010 r.). Rosyjski Minister Sprawiedliwości przebywał wówczas w Polsce na zaproszenie Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego.

To wtedy strona polska przekazała stronie rosyjskiej projekt Umowy o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z dnia 20 kwietnia 1959 roku oraz o szczególnych formach współpracy w sprawach karnych.

Umowa ta zawiera regulacje stanowiące uzupełnienie Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., która wiąże obydwa państwa.

Umowa wprowadza nowe szczególne formy współpracy transgranicznej w sprawach karnych. W kontekście ostatnich wydarzeń dotyczących tragedii smoleńskiej w sposób szczególny podkreślić należy regulacje odnoszące się do powoływania m.in. tzw. wspólnych zespołów śledczych. Co więcej, po podpisaniu wspomnianej umowy polscy prokuratorzy a także sędziowie, aby np. przesłuchać rosyjskiego świadka, nie będą musieli udawać się do Rosji. Konieczne czynności będą mogli wykonać w Polsce – dzięki wideokonferencjom, które zaproponowane przez polską stronę regulacje także przewidują.

Wprowadzona tą umową decentralizacja obrotu w sprawach karnych oraz ustanowienie szczególnych form współpracy dwustronnej przyczynią się niewątpliwie zarówno do przyspieszenia postępowań, jak i do zwiększenia efektywności w walce z przestępczością.

Kolejna negocjowana umowa to projekt Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej w sprawach cywilnych .

Dzięki temu Porozumieniu uprościmy postępowania sądowe w sprawach cywilnych, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu. To istotny problem we współpracy gospodarczej przede wszystkim z Obwodem Kaliningradzkim. Aktualnie wszystkie wnioski z sądów trafiają najpierw do rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w Moskwie, które wniosek rozpatruje i dopiero potem przesyła go do właściwego sądu. W konsekwencji przedsiębiorcy mają często trudności w dochodzeniu swoich praw na skutek przewlekłości procedury. Proponowane zmiany umożliwią bezpośrednie przekazywanie wniosków np. o doręczenie dokumentów lub przekazanie dowodów do właściwych miejscowo rosyjskich sądów. Dotyczy to także – o czym musimy pamiętać – spraw rodzinnych, w tym alimentacyjnych.

Taki sposób komunikowania się, z pominięciem pośrednictwa organów centralnych, przyczyni się do sprawnego przebiegu postępowań sądowych i skrócenia czasu ich trwania. Porozumienie będzie więc miało praktyczny wymiar dla wszystkich obywateli, w tym przedsiębiorców..


- Jesteśmy gotowi do podpisania obu umów w możliwie najkrótszym czasie. Oczywiście, z uwagi na fakt, że to umowy międzynarodowe procedura dotycząca ich ratyfikacji wymaga m.in. udziału Rady Ministrów, Parlamentu i podpisu Prezydenta. – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Z uwagi na to, zdaję sobie sprawę, że przed nami wielomiesięczna procedura. Wypada mi tylko żałować, że musieliśmy czekać aż 15 lat na faktyczne rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie – dodaje.

Bliższe szczegóły dotyczące tej wizyty oraz ewentualnych dodatkowych Porozumień, które są obecnie negocjowane, przedstawimy w osobnym komunikacie, który zostanie opublikowany jeszcze przed wizytą Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego w Rosji.

Joanna Dębek
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych